Conference Tournament Glances

Times EST (through March 13)
Times EDT (March 14)
America East Conference
First Round
Saturday, Feb. 27

UMass Lowell 64, Stony Brook 62

Hartford 77, Binghamton 60

Albany (NY) 76, NJIT 66

Quarterfinals
Sunday, Feb. 28

UMass Lowell 72, New Hampshire 64

Hartford 83, Albany (NY) 77

Semifinals
Saturday, March 6

UMass Lowell at UMBC, 2 p.m.

Hartford at Vermont, 4 p.m.

Championship
Saturday, March 14

Semifinal winners, 11 a.m.

Atlantic Sun Conference
Jacksonville, Fla.
Thursday, March 4
Quarterfinals

Liberty 69, Kennesaw St. 59

North Alabama 68, North Florida 60

Florida Gulf Coast 72, Lipscomb 60

Stetson 73, Bellarmine 70

Semifinals
Friday, March 5

Liberty 77, Stetson 64

North Alabama 96, Florida Gulf Coast 81

Championship
Sunday, March 7

Liberty vs. North Alabama, 2 p.m.

Atlantic 10 Conference
First Round
Wednesday, March 3

Saint Joseph’s 72, La Salle 66

George Washington 53, Fordham 49

Second Round
Thursday, March 4

Duquesne 67, Richmond 62

UMass 100, Saint Joseph’s 66

Dayton 84, Rhode Island 72

George Mason 73, George Washington 59

Quarterfinals
Friday, March 5

St. Bonaventure 75, Duquesne 59

Saint Louis 86, UMass 72

VCU 73, Dayton 68

Davidson 99, George Mason 67

Semifinals
Saturday, March 6

Saint Louis 70, St. Bonaventure 59

VCU vs. Davidson, 2 p.m.

Championship
Sunday, March 14

Saint Louis vs VCU-Davidson winner, 1 p.m.

Big South Conference
First Round
Saturday, Feb. 27

Hampton 67, Presbyterian 65

High Point 65, SC-Upstate 60

Quarterfinals
Monday, March 1

Winthrop 83, High Point 54

Radford 67, Hampton 52

Longwood 77, UNC Asheville 61

Campbell 63, Gardner-Webb 57

Semifinals
Thursday, March 4

Winthrop 82, Longwood 61

Campbell 78, Radford 60

Championship
At Higher-Seeded Team
Sunday, March 7

Winthrop vs. Campbell, Noon

Colonial Athletic Association
Atlantic Union Bank Center
Harrisonburg, Va.
First Round
Saturday, March 6

Towson vs. Elon, 3 p.m.

UNC-Wilmington vs. William & Mary, 7 p.m.

Quarterfinals
Sunday, March 7

Delaware vs. Hofstra, 11 a.m.

Towson-Elon winner at James Madison, 2:30 p.m.

UNC-Wilmington-William & Mary winner vs. Northeastern, 6 p.m.

Drexel vs. Coll. of Charleston, 9:30 p.m.

Semifinals
Monday, March 8

Delaware-Hofstra winner vs. James Madison_Towson-Elon winner, 6 p.m.

Northeastern_UNCW-William & Mary winner vs. Drexel-Coll. of Charleston winner, 9:30 p.m.

Championship
Tuesday, March 9

Semifinal winners, 7 p.m.

Horizon League
At Higher-Seeded Schools
First Round
Thursday, Feb. 25

Detroit Mercy 83, Robert Morris 73

Youngstown St. 74, UIC 58

Fort Wayne 89, Green Bay 84, 2OT

Milwaukee 84, IUPUI 72

Quarterfinals
At Higher-Seeded Schools
Tuesday, March 2

Cleveland St. 108, Fort Wayne 104, 3OT

N. Kentucky 70, Detroit Mercy 69

Milwaukee 94, Wright St. 92, OT

Oakland 87, Youngstown St. 83, OT

At Indiana Farmers Coliseum
Indianapolis
Semifinals
Monday, March 8

Cleveland St. vs. Milwaukee, 6:30 p.m.

Oakland vs. N. Kentucky, 9:30 p.m.

Championship
At Indiana Farmers Coliseum
Indianapolis
Tuesday, March 9

Semifinal winners, 7 p.m.

Missouri Valley Conference
At Enterprise Center
St. Louis
First Round
Thursday, March 4

S. Illinois 73, Bradley 63

Northern Iowa 65, Illinois St. 60

Quarterfinals
Friday, March 5

Loyola Chicago 73, S. Illinois 49

Indiana St. 53, Evansville 43

Northern Iowa vs. Drake, cancelled

Missouri St. 66, Valparaiso 55

Semifinals
Saturday, March 6

Loyola Chicago 65, Indiana St. 49

Drake vs. Missouri St., 4 p.m.

Championship
Sunday, March 7

Loyola Chicago vs. Drake vs. Missouri St. winners, TBD

Ohio Valley Conference
At The Ford Center
Evansville, Ind.
Quarterfinals
Wednesday, March 3

Belmont 78, SIU-Edwardsville 61

Morehead St. 61, SE Missouri 54

Thursday, March 4

Jacksonville St. 68, Murray St. 65, OT

Eastern Kentucky 70, Austin Peay 67

Semifinals
Friday, March 5

Belmont 72, Jacksonville St. 69

Morehead St. 67, Eastern Kentucky 64

Championship
Saturday, March 6

Belmont vs. Morehead St., 8 p.m.

Patriot League
At Higher-Seeded Schools
First Round
Wednesday, March 3

Loyola at Holy Cross, cancelled

Boston University 69, Lehigh 58

Quarterfinals
Saturday, March 6

Loyola (Md.) 76, Navy 68

American at Army, 3 p.m.

Bucknell at Lafayette, 2 p.m.

Boston University at Colgate, 1 p.m.

Semifinals
Wednesday, March 10

Loyola (Md.) vs. American-Army winner, 5:30 or 7:30 p.m.

Bucknell-Lafayette winner vs Colgate-Boston University winner, 5:30 or 7:30 p.m.

Championship
Sunday, March 14

Semifinal winners

Southern Conference
At Harrah’s Cherokee Center Asheville
Asheville, N.C.
First Round
Friday, March 5

The Citadel 100, W. Carolina 86

Mercer 87, Samford 59

Quarterfinals
Saturday, March 6

UNC-Greensboro 80, The Citadel 72

ETSU vs. Chattanooga, 2:30 p.m.

Mercer vs. Wofford, 5:30 p.m.

VMI vs. Furman, 8 p.m.

Semifinals
Sunday, March 7

UNC-Greensboro vs. ETSU-Chattanooga winner, 5 p.m.

Wofford_Mercer winner vs. VMI-Furman winner, 7:30 p.m.

Championship
Monday, March 8

Semifinal winners, 7 p.m.

Summit League
At The Sanford Pentagon
Sioux Falls, S.D.
Quarterfinals
Saturday, March 6

Omaha vs. South Dakota St., 6:45 p.m.

W. Illinois vs. South Dakota, 9:45 p.m.

Sunday, March 7

North Dakota vs. Oral Roberts, 6:45 p.m.

Kansas City vs. North Dakota St., 9:45 p.m.

Semifinals
Monday, March 8

Omaha-South Dakota St. winner vs. North Dakota-Oral Roberts winner, 6:45 p.m.

W. Illinois-South Dakota winner vs. Kansas City-North Dakota St. winner, 9:45 p.m.

Championship
Tuesday, March 10

Semifinal winners, 9 p.m.

Sun Belt Conference
Pensacola, Fla.
First Round
Friday, March 5
At Pensacola State College

Arkansas St. 62, Georgia Southern 58

Appalachian St. 67, Little Rock 60

At Pensacola Bay Center

South Alabama 80, Louisiana-Monroe 72

Troy 91, Texas-Arlington 86

Quarterfinals
Saturday, March 6
At Pensacola State College

Louisiana vs. South Alabama, 6 p.m.

Coastal Carolina vs. Troy, 8:30 p.m.

At Pensacola Bay Center

Georgia St. vs. Arkansas St., 6:30 p.m.

Texas St. vs. Appalachian St., 9 p.m.

Semifinal
Sunday, March 7
At Pensacola Bay Center

Georgia St._Arkansas St. winner vs. Louisiana_South Alabama winner, 5:30 p.m.

Coastal Carolina_Troy winner vs. Texas St._Appalachian St. winner, 8 p.m.

Championship
At Pensacola Bay Center
Monday, March 8

Semifinal winners, 6 p.m.

West Coast Conference
At Orleans Arena
Las Vegas
First Round
Thursday, March 4

San Francisco 67, San Diego 51

Santa Clara 95, Portland 86

Second Round
Friday, March 5

Loyola Marymount 70, San Francisco 66

Santa Clara 81, Pacific 76

Quarterfinals
Saturday, March 6

Loyola Marymount vs Saint Mary’s, 9 p.m.

Santa Clara vs. Pepperdine, Noon

Semifinals
Monday, March 8

Gonzaga vs. Loyola Marymount_Saint Mary’s winner, 9 p.m.

BYU vs. Pepperdine_Santa Clara winner, Noon

Championship
Tuesday, March 9

Semifinal winner, 9 p.m.

Copyright © 2021 . All rights reserved. This website is not intended for users located within the European Economic Area.

Comments

Sign up for breaking news alerts