NCAA Tournament Glance

All Times EDT
Indianapolis
FIRST FOUR
Thursday, March 18
At Simon Skjodt Assembly Hall
Bloomington, Ind.

Mount Saint Mary’s (12-10) vs. Texas Southern (16-8), 5:10 p.m.

Norfolk State (16-7) vs. Appalachian State (17-11), 8:40 p.m.

At Mackey Arena
West Lafayette, Ind.

Wichita State (16-5) vs. Drake (25-4), 6:27 p.m.

Michigan State (15-12) vs. UCLA (17-9), 9:57 p.m.

EAST REGIONAL
First Round
Saturday, March 20
At Mackey Arena
West Lafayette, Ind.

Michigan (20-4) vs. Mount St. Mary’s-Texas Southern winner, 3 p.m.

At Simon Skjodt Assembly Hall
Bloomington, Ind.

LSU (18-9) vs. St. Bonaventure (16-4), 1:45 p.m.

At Hinkle Fieldhouse
Indianapolis

Colorado (22-8) vs. Georgetown (13-12), 12:15 p.m.

At Bankers Life Fieldhouse
Indianapolis

Florida State (16-6) vs. UNC-Greensboro (21-8), 12:45 p.m.

At Hinkle Fieldhouse
Indianapolis

BYU (20-6) vs. Michigan State-UCLA winner, 9:40 p.m.

At Lucas Oil Stadium
Indianapolis

Texas (19-7) vs. Abilene Christian (23-4), 9:50 p.m.

At Mackey Arena
West Lafayette, Ind.

UConn (15-7) vs. Maryland (16-13), 7:10 p.m.

At Hinkle Fieldhouse
Indianapolis

Alabama (24-6) vs. Iona (12-5), 4 p.m.

Second Round
Monday, March 22

Michigan-Mount. St. Mary’s_Texas Southern winner vs. LSU-St. Bonaventure winner, TBA

Florida State-UNC Greensboro winner vs. Colorado-Georgetown winner, TBA

Texas-Abilene Christian winner vs. BYU-Michigan State_UCLA winner, TBA

Alabam-Iona winner vs. UConn-Maryland winner, TBA

Regional Semifinals
Saturday, March 27 or Sunday, March 28

TBD vs. TBD, TBA

TBD vs. TBD, TBA

Regional Championship
Monday, March 29 or Tuesday, March 30

Semifinal winners, TBA

SOUTH REGIONAL
First Round
Friday, March 19
At Lucas Oil Stadium
Indianapolis

Baylor (22-2) vs. Hartford (15-8), 3:30 p.m.

At Mackey Arena
West Lafayette, Ind.

North Carolina (18-10) vs. Wisconsin (17-12), 7:10 p.m.

At Indiana Farmers Coliseum
Indianapolis

Villanova (16-6) vs. Winthrop (23-1), 9:57 p.m.

At Lucas Oil Stadium
Indianapolis

Purdue (18-9) vs. North Texas (17-9), 7:25 p.m.

At Simon Skjodt Assembly Hall
Bloomington, Ind.

Texas Tech (17-10) vs. Utah State (20-8), 1:45 p.m.

At Bankers Life Fieldhouse
Indianapolis

Arkansas (22-6) vs. Colgate (14-1), 12:45 p.m.

At Hinkle Fieldhouse
Indianapolis

Florida (14-9) vs. Virginia Tech (15-6), 12:15 p.m.

At Mackey Arena
West Lafayette, Ind.

Ohio St. (21-9) vs. Oral Roberts (16-10), 3 p.m.

Second Round
Sunday, March 21

Baylor-Hartford winner vs. North Carolina-Wisconsin winner, TBA

Purdue-North Texas winner vs. Villanova-Winthrop winner, TBA

Arkansas-Colgate winner vs. Texas Tech-Utah State winner, TBA

Ohio State-Oral Roberts winner vs. Florida-Virginia Tech winner, TBA

Regional Semifinals
Saturday, March 27 or Sunday, March 28

TBD vs. TBD, TBA

TBD vs. TBD, TBA

Regional Championship
Monday, March 29 or Tuesday, March 30

Semifinal winners, TBA

MIDWEST REGIONAL
First Round
Friday, March 19
At Indiana Farmers Coliseum
Indianapolis

Illinois (23-6) vs. Drexel (12-7), 1:15 p.m.

At Hinkle Fieldhouse
Indianapolis

Loyola Chicago (24-4) vs. Georgia Tech (17-8), 4 p.m.

At Bankers Life Fieldhouse
Indianapolis

Tennessee (18-8) vs. Oregon State (17-12), 4:30 p.m.

At Indiana Farmers Coliseum
Indianapolis

Oklahoma State (20-8) vs. Liberty (23-5), 6:25 p.m.

At Hinkle Fieldhouse
Indianapolis

San Diego State (23-4) vs. Syracuse (16-9), 9:40 p.m.

At Lucas Oil Stadium
Indianapolis

West Virginia (18-9) vs. Morehead State (23-7), 9:50 p.m.

At Bankers Life Fieldhouse
Indianapolis

Clemson (16-7) vs. Rutgers (15-11), 9:20 p.m.

At Simon Skjodt Assembly Hall
Bloomington, Ind.

Houston (24-3) vs. Cleveland State (19-7), 7:15 p.m.

Second Round
Sunday, March 21

Illinois-Drexel winner vs. Loyola Chicago-Georgia Tech winner, TBA

Oklahoma State-Liberty winner vs. Tennessee-Oregon State winner, TBA

West Virginia-Morehead State winner vs. San Diego State-Syracuse winner, TBA

Houston-Cleveland State winner vs. Clemson-Rutgers winner, TBA

Regional Semifinals
Saturday, March 27 or Sunday, March 28

TBD vs. TBD, TBA

TBD vs. TBD, TBA

Regional Championship
Monday, March 29 or Tuesday, March 30

Semifinal winners, TBA

WEST REGIONAL
First Round
Saturday, March 20
At Bankers Life Fieldhouse
Indianapolis

Gonzaga (26-0) vs. Norfolk State-Appalachian State winner, 9:20 p.m.

At Lucas Oil Stadium
Indianapolis

Oklahoma (15-10) vs. Missouri (16-9), 7:25 p.m.

Creighton vs. UC Santa Barbara (22-4), 3:30 p.m.

At Simon Skjodt Assembly Hall
Bloomington, Ind.

Virginia (18-6) vs. Ohio (16-7), 7:15 p.m.

At Bankers Life Fieldhouse
Indianapolis

Southern Cal vs. Wichita State-Drake winner, 4:30 p.m.

At Indiana Farmers Coliseum
Indianapolis

Kansas (20-8 vs. E. Washington (16-7), 1:15 p.m.

Oregon (20-6) vs. VCU (19-7), 9:57 p.m.

Iowa (21-8) vs. Grand Canyon (17-6), 6:25

Second Round
Monday, March 22

Gonzaga-Norfolk State_Appalachian State winner vs. Oklahoma-Missouri winner, TBA

Creighton-UC Santa Barbara winner vs. Virginia-Ohio winner, TBA

Kansas-E. Washington winner vs. Southern Cal-Wichita State_Drake winner, TBA

Iowa-Grand Canyon winner vs. Oregon-VCU winner, TBA

Regional Semifinals
Saturday, March 27 or Sunday, March 28

TBD vs. TBD, TBA

TBD vs. TBD, TBA

Regional Championship
Monday, March 29 or Tuesday, March 30

Semifinal winners, TBA

FINAL FOUR
Saturday, April 3
At Lucas Oil Stadium
Indianapolis
National Championship
Monday, April 5
At Lucas Oil Stadium
Indianapolis

Copyright © 2021 . All rights reserved. This website is not intended for users located within the European Economic Area.

Comments

Sign up for breaking news alerts