NCAA Tournament Glance

All Times EDT
FIRST FOUR
Thursday, March 18
At Assembly Hall
Bloomington, Ind.

Texas Southern 60, Mount St. Mary’s 52

Norfolk St. (16-7) vs. Appalachian St. (17-11), 8:40 p.m.

At Mackey Arena
West Lafayette, Ind.

Drake 53, Wichita St. 52

Michigan St. (15-12) vs. UCLA (17-9), 9:57 p.m.

EAST REGIONAL
First Round
Saturday, March 20
At Mackey Arena
West Lafayette, Ind.

Michigan (20-4) vs. Texas Southern, 3 p.m.

At Assembly Hall
Bloomington, Ind.

LSU (18-9) vs. St. Bonaventure (16-4), 1:45 p.m.

At Hinkle Fieldhouse
Indianapolis

Colorado (22-8) vs. Georgetown (13-12), 12:15 p.m.

At Bankers Life Fieldhouse
Indianapolis

Florida St. (16-6) vs. UNC-Greensboro (21-8), 12:45 p.m.

At Hinkle Fieldhouse
Indianapolis

BYU (20-6) vs. Michigan St.-UCLA winner, 9:40 p.m.

At Lucas Oil Stadium Unity
Indianapolis

Texas (19-7) vs. Abilene Christian (23-4), 9:50 p.m.

At Mackey Arena
West Lafayette, Ind.

UConn (15-7) vs. Maryland (16-13), 7:10 p.m.

At Hinkle Fieldhouse
Indianapolis

Alabama (24-6) vs. Iona (12-5), 4 p.m.

Second Round
Monday, March 22
At TBD

Michigan-Texas Southern winner vs. LSU-St. Bonaventure winner, TBA

Florida St.-UNC-Greensboro winner vs. Colorado-Georgetown winner, TBA

Texas-Abilene Christian winner vs. BYU_Michigan St.-UCLA winner, TBA

Alabama-Iona winner vs. UConn-Maryland winner, TBA

At TBD
Regional Semifinals
Saturday, March 27

Michigan-Texas Southern_LSU-St. Bonaventure winner vs. Florida St.-UNC-Greensboro_Colorado-Georgetown winner, TBA

Alabama-Iona_UConn-Maryland winner vs. Texas-Abilene Christian_BYU_Michigan St.-UCLA winner, TBA

Regional Championship
Monday, March 29

Semifinal winners, TBA

SOUTH REGIONAL
First Round
Friday, March 19
At Lucas Oil Stadium Unity
Indianapolis

Baylor (22-2) vs. Hartford (15-8), 3:30 p.m.

At Mackey Arena
West Lafayette, Ind.

North Carolina (18-10) vs. Wisconsin (17-12), 7:10 p.m.

At Indiana Farmers Coliseum
Indianapolis

Villanova (16-6) vs. Winthrop (23-1), 9:57 p.m.

At Lucas Oil Stadium Equality
Indianapolis

Purdue (18-9) vs. North Texas (17-9), 7:25 p.m.

At Assembly Hall
Bloomington, Ind.

Texas Tech (17-10) vs. Utah St. (20-8), 1:45 p.m.

At Bankers Life Fieldhouse
Indianapolis

Arkansas (22-6) vs. Colgate (14-1), 12:45 p.m.

At Hinkle Fieldhouse
Indianapolis

Florida (14-9) vs. Virginia Tech (15-6), 12:15 p.m.

At Mackey Arena
West Lafayette, Ind.

Ohio St. (21-9) vs. Oral Roberts (16-10), 3 p.m.

Second Round
Sunday, March 21
At TBD

Baylor-Hartford winner vs. North Carolina-Wisconsin winner, TBA

Purdue-North Texas winner vs. Villanova-Winthrop winner, TBA

Arkansas-Colgate winner vs. Texas Tech-Utah St. winner, TBA

Ohio St.-Oral Roberts winner vs. Florida-Virginia Tech winner, TBA

At TBD
Regional Semifinals
Saturday, March 27

Baylor-Hartford_North Carolina-Wisconsin winner vs. Purdue-North Texas_Villanova-Winthrop winner, TBA

Ohio St.-Oral Roberts_Florida-Virginia Tech winner vs. Arkansas-Colgate_Texas Tech-Utah St. winner, TBA

Regional Championship
Monday, March 29

Semifinal winners, TBA

MIDWEST REGIONAL
First Round
Friday, March 19
At Indiana Farmers Coliseum
Indianapolis

Illinois (23-6) vs. Drexel (12-7), 1:15 p.m.

At Hinkle Fieldhouse
Indianapolis

Chicago (24-4) vs. Georgia Tech (17-8), 4 p.m.

At Bankers Life Fieldhouse
Indianapolis

Tennessee (18-8) vs. Oregon St. (17-12), 4:30 p.m.

At Indiana Farmers Coliseum
Indianapolis

Oklahoma St. (20-8) vs. Liberty (23-5), 6:25 p.m.

At Hinkle Fieldhouse
Indianapolis

San Diego St. (23-4) vs. Syracuse (16-9), 9:40 p.m.

At Lucas Oil Stadium Unity
Indianapolis

West Virginia (18-9) vs. Morehead St. (23-7), 9:50 p.m.

At Bankers Life Fieldhouse
Indianapolis

Clemson (16-7) vs. Rutgers (15-11), 9:20 p.m.

At Assembly Hall
Bloomington, Ind.

Houston (24-3) vs. Cleveland St. (19-7), 7:15 p.m.

Second Round
Sunday, March 21
At TBD

Illinois-Drexel winner vs. Chicago-Georgia Tech winner, TBA

Oklahoma St.-Liberty winner vs. Tennessee-Oregon St. winner, TBA

West Virginia-Morehead St. winner vs. San Diego St.-Syracuse winner, TBA

Houston-Cleveland St. winner vs. Clemson-Rutgers winner, TBA

At TBD
Regional Semifinals
Saturday, March 27

Illinois-Drexel_Chicago-Georgia Tech winner vs. Oklahoma St.-Liberty_Tennessee-Oregon St. winner, TBA

Houston-Cleveland St._Clemson-Rutgers winner vs. West Virginia-Morehead St._San Diego St.-Syracuse winner, TBA

Regional Championship
Monday, March 29

Semifinal winners, TBA

WEST REGIONAL
First Round
Saturday, March 20
At Bankers Life Fieldhouse
Indianapolis

Gonzaga (26-0) vs. Norfolk St.-Appalachian St. winner, 9:20 p.m.

At Lucas Oil Stadium Equality
Indianapolis

Oklahoma (15-10) vs. Missouri (16-9), 7:25 p.m.

At Lucas Oil Stadium Unity
Indianapolis

Creighton (20-8) vs. UC Santa Barbara (22-4), 3:30 p.m.

At Assembly Hall
Bloomington, Ind.

Virginia (18-6) vs. Ohio (16-7), 7:15 p.m.

At Bankers Life Fieldhouse
Indianapolis

Southern Cal (22-7) vs. Drake, 4:30 p.m.

At Indiana Farmers Coliseum
Indianapolis

Kansas (20-8) vs. E. Washington (16-7), 1:15 p.m.

Oregon (20-6) vs. VCU (19-7), 9:57 p.m.

Iowa (21-8) vs. Grand Canyon (17-6), 6:25 p.m.

Second Round
Monday, March 22
At TBD

Gonzaga_Norfolk St.-Appalachian St. winner vs. Oklahoma-Missouri winner, TBA

Virginia-Ohio winner vs. Creighton-UC Santa Barbara winner, TBA

Kansas-E. Washington winner vs. Southern Cal-Drake winner, TBA

Iowa-Grand Canyon winner vs. Oregon-VCU winner, TBA

At TBD
Regional Semifinals
Saturday, March 27

Gonzaga_Norfolk St.-Appalachian St._Oklahoma-Missouri winner vs. Virginia-Ohio_Creighton-UC Santa Barbara winner, TBA

Iowa-Grand Canyon_Oregon-VCU winner vs. Kansas-E. Washington_Southern Cal-Drake winner, TBA

Regional Championship
Monday, March 29

Semifinal winners, TBA

FINAL FOUR
At Lucas Oil Stadium
Indianapolis
National Semifinals
Saturday, April 3

TBD vs. TBD, TBA

TBD vs. TBD, TBA

National Championship
Monday, April 5

Semifinal winners, TBA

Copyright © 2021 . All rights reserved. This website is not intended for users located within the European Economic Area.

Comments

Sign up for breaking news alerts