NCAA Tournament Glance

All Times EDT
FIRST FOUR
Thursday, March 18
At Assembly Hall
Bloomington, Ind.

Texas Southern 60, Mount St. Mary’s 52

Norfolk St. 54, Appalachian St. 53

At Mackey Arena
West Lafayette, Ind.

Drake 53, Wichita St. 52

UCLA 86, Michigan St. 80, OT

EAST REGIONAL
First Round
Saturday, March 20
At Mackey Arena
West Lafayette, Ind.

Michigan (20-4) vs. Texas Southern (17-8), 3 p.m.

At Assembly Hall
Bloomington, Ind.

LSU (18-9) vs. St. Bonaventure (16-4), 1:45 p.m.

At Hinkle Fieldhouse
Indianapolis

Colorado (22-8) vs. Georgetown (13-12), 12:15 p.m.

At Bankers Life Fieldhouse
Indianapolis

Florida St. (16-6) vs. UNC-Greensboro (21-8), 12:45 p.m.

At Hinkle Fieldhouse
Indianapolis

BYU (20-6) vs. UCLA (18-9), 9:40 p.m.

At Lucas Oil Stadium Unity
Indianapolis

Texas (19-7) vs. Abilene Christian (23-4), 9:50 p.m.

At Mackey Arena
West Lafayette, Ind.

UConn (15-7) vs. Maryland (16-13), 7:10 p.m.

At Hinkle Fieldhouse
Indianapolis

Alabama (24-6) vs. Iona (12-5), 4 p.m.

Second Round
Monday, March 22
At TBD

Michigan-Texas Southern winner vs. LSU-St. Bonaventure winner, TBA

Florida St.-UNC-Greensboro winner vs. Colorado-Georgetown winner, TBA

Texas-Abilene Christian winner vs. BYU-UCLA, TBA

Alabama-Iona winner vs. UConn-Maryland winner, TBA

At TBD
Regional Semifinals
Saturday, March 27

Michigan-Texas Southern_LSU-St. Bonaventure winner vs. Florida St.-UNC-Greensboro_Colorado-Georgetown winner, TBA

Alabama-Iona_UConn-Maryland winner vs. Texas-Abilene Christian_BYU-UCLA winner, TBA

Regional Championship
Monday, March 29

Semifinal winners, TBA

SOUTH REGIONAL
First Round
Friday, March 19
At Lucas Oil Stadium Unity
Indianapolis

Baylor 79, Hartford 55

At Mackey Arena
West Lafayette, Ind.

North Carolina (18-10) vs. Wisconsin (17-12), 7:10 p.m.

At Indiana Farmers Coliseum
Indianapolis

Villanova (16-6) vs. Winthrop (23-1), 9:57 p.m.

At Lucas Oil Stadium Equality
Indianapolis

Purdue (18-9) vs. North Texas (17-9), 7:25 p.m.

At Assembly Hall
Bloomington, Ind.

Texas Tech 65, Utah St. 53

At Bankers Life Fieldhouse
Indianapolis

Arkansas 85, Colgate 68

At Hinkle Fieldhouse
Indianapolis

Florida 75, Virginia Tech 70, OT

At Mackey Arena
West Lafayette, Ind.

Oral Roberts 75, Ohio St. 72, OT

Second Round
Sunday, March 21
At TBD

Baylor vs. North Carolina-Wisconsin winner, TBA

Purdue-North Texas winner vs. Villanova-Winthrop winner, TBA

Arkansas vs. Texas Tech, TBA

Oral Roberts vs. Florida, TBA

At TBD
Regional Semifinals
Saturday, March 27

Baylor_North Carolina-Wisconsin winner vs. Purdue-North Texas_Villanova-Winthrop winner, TBA

Oral Roberts-Florida winner vs. Arkansas-Texas Tech, TBA

Regional Championship
Monday, March 29

Semifinal winners, TBA

MIDWEST REGIONAL
First Round
Friday, March 19
At Indiana Farmers Coliseum
Indianapolis

Illinois 78, Drexel 49

At Hinkle Fieldhouse
Indianapolis

Loyola Chicago 71, Georgia Tech 60

At Bankers Life Fieldhouse
Indianapolis

Oregon St. 70, Tennessee 56

At Indiana Farmers Coliseum
Indianapolis

Oklahoma St. (20-8) vs. Liberty (23-5), 6:25 p.m.

At Hinkle Fieldhouse
Indianapolis

San Diego St. (23-4) vs. Syracuse (16-9), 9:40 p.m.

At Lucas Oil Stadium Unity
Indianapolis

West Virginia (18-9) vs. Morehead St. (23-7), 9:50 p.m.

At Bankers Life Fieldhouse
Indianapolis

Clemson (16-7) vs. Rutgers (15-11), 9:20 p.m.

At Assembly Hall
Bloomington, Ind.

Houston (24-3) vs. Cleveland St. (19-7), 7:15 p.m.

Second Round
Sunday, March 21
At TBD

Illinois vs. Loyola Chicago, TBA

Oklahoma St.-Liberty winner vs. Oregon St., TBA

West Virginia-Morehead St. winner vs. San Diego St.-Syracuse winner, TBA

Houston-Cleveland St. winner vs. Clemson-Rutgers winner, TBA

At TBD
Regional Semifinals
Saturday, March 27

Illinois-Loyola Chicago vs. Oklahoma St.-Liberty_Oregon St., TBA

Houston-Cleveland St._Clemson-Rutgers winner vs. West Virginia-Morehead St._San Diego St.-Syracuse winner, TBA

Regional Championship
Monday, March 29

Semifinal winners, TBA

WEST REGIONAL
First Round
Saturday, March 20
At Bankers Life Fieldhouse
Indianapolis

Gonzaga (26-0) vs. Norfolk St. (17-7), 9:20 p.m.

At Lucas Oil Stadium Equality
Indianapolis

Oklahoma (15-10) vs. Missouri (16-9), 7:25 p.m.

At Lucas Oil Stadium Unity
Indianapolis

Creighton (20-8) vs. UC Santa Barbara (22-4), 3:30 p.m.

At Assembly Hall
Bloomington, Ind.

Virginia (18-6) vs. Ohio (16-7), 7:15 p.m.

At Bankers Life Fieldhouse
Indianapolis

Southern Cal (22-7) vs. Drake 26-4), 4:30 p.m.

At Indiana Farmers Coliseum
Indianapolis

Kansas (20-8) vs. E. Washington (16-7), 1:15 p.m.

Oregon (20-6) vs. VCU (19-7), 9:57 p.m.

Iowa (21-8) vs. Grand Canyon (17-6), 6:25 p.m.

Second Round
Monday, March 22
At TBD

Gonzaga_Norfolk St. winner vs. Oklahoma-Missouri winner, TBA

Virginia-Ohio winner vs. Creighton-UC Santa Barbara winner, TBA

Kansas-E. Washington winner vs. Southern Cal-Drake winner, TBA

Iowa-Grand Canyon winner vs. Oregon-VCU winner, TBA

At TBD
Regional Semifinals
Saturday, March 27

Gonzaga_Norfolk St._Oklahoma-Missouri winner vs. Virginia-Ohio_Creighton-UC Santa Barbara winner, TBA

Iowa-Grand Canyon_Oregon-VCU winner vs. Kansas-E. Washington_Southern Cal-Drake winner, TBA

Regional Championship
Monday, March 29

Semifinal winners, TBA

FINAL FOUR
At Lucas Oil Stadium
Indianapolis
National Semifinals
Saturday, April 3

TBD vs. TBD, TBA

TBD vs. TBD, TBA

National Championship
Monday, April 5

Semifinal winners, TBA

Copyright © 2021 . All rights reserved. This website is not intended for users located within the European Economic Area.

Comments

Sign up for breaking news alerts