Olympic Rowing Results

Wednesday

Men

Double Sculls

Finals

Final B

1. ROC (Ilya Kondratev; Andrey Potapkin), 6:13.73.

2. New Zealand (Jack Lopas; Christopher Harris), 6:15.51.

3. Romania (Ioan Prundeanu; Marian Enache), 6:16.86.

4. Ireland (Ronan Byrne; Philip Doyle), 6:16.89.

5. Germany (Stephan Krueger; Marc Weber), 6:18.13.

6. Lithuania (Saulius Ritter; Aurimas Adomavicius), 6:20.87.

Final A

1. France (Hugo Boucheron; Matthieu Androdias), 6:00.33.

2. Netherlands (Melvin Twellaar; Stefan Broenink), 6:00.53.

3. China (Liu Zhiyu; Zhang Liang), 6:03.63.

4. Britain (Graeme Thomas; John Collins), 6:06.48.

5. Switzerland (Barnabe Delarze; Roman Roeoesli), 6:09.05.

6. Poland (Miroslaw Zietarski; Mateusz Biskup), 6:09.17.

Four

Finals

Final B

1. Poland (Mateusz Wilangowski; Mikolaj Burda; Marcin Brzezinski; Michal Szpakowski), 5:57.17.

2. Canada (Jakub Buczek; Luke Gadsdon; Gavin Stone; William Crothers), 5:58.29.

3. Switzerland (Paul Jacquot; Markus Kessler; Joel Schuerch; Andrin Gulich), 6:02.32.

4. South Africa (Lawrence Brittain; Kyle Schoonbee; John Smith; Sandro Torrente), 6:09.85.

Final A

1. Australia (Alexander Purnell; Spencer Turrin; Jack Hargreaves; Alexander Hill), 5:42.76.

2. Romania (Mihaita Tiganescu; Mugurel Vasile Semciuc; Stefan Berariu; Cosmin Pascari), 5:43.13.

3. Italy (Matteo Castaldo; Marco di Costanzo; Matteo Lodo; Giuseppe Vicino), 5:43.60.

4. Britain (Oliver Cook; Matthew Rossiter; Rory Gibbs; Sholto Carnegie), 5:45.78.

5. United States (Andrew Reed; Anders Weiss; Michael Grady; Clark Dean), 5:48.85.

6. Netherlands (Jan van der Bij; Boudewijn Roell; Sander de Graaf; Nelson Ritsema), 5:50.81.

Quadruple Sculls

Finals

Final B

1. China (Yi Xudi; Zang Ha; Liu Dang; Zhang Quan), 5:46.07.

2. Germany (Tim Ole Naske; Karl Schulze; Hans Gruhne; Max Appel), 5:46.78.

3. Norway (Martin Helseth; Olaf Karl Tufte; Jan Oscar Stabe Helvig; Erik Andre Solbakken), 5:47.34.

4. Lithuania (Armandas Kelmelis; Martynas Dziaugys; Dovydas Nemeravicius; Dominykas Jancionis), 5:51.64.

Final A

1. Netherlands (Lucas Theodoor Dirk Uittenbogaard; Abe Wiersma; Tone Wieten; Koen Metsemakers), 5:32.03.

2. Britain (Harry Leask; Angus Groom; Thomas Barras; Jack Beaumont), 5:33.75.

3. Australia (Jack Cleary; Caleb Antill; Cameron Girdlestone; Luke Letcher), 5:33.97.

4. Poland (Dominik Czaja; Wiktor Chabel; Szymon Posnik; Fabian Baranski), 5:34.27.

5. Italy (Simone Venier; Andrea Panizza; Luca Rambaldi; Giacomo Gentili), 5:37.29.

6. Estonia (Juri-Mikk Udam; Allar Raja; Tonu Endrekson; Kaspar Taimsoo), 5:38.58.

LightweightDouble Sculls

Semifinals

Semifinal A/B 1

1. Germany (Jonathan Rommelmann; Jason Osborne), 6:07.33 (FA).

2. Uruguay (Bruno Cetraro Berriolo; Felipe Kluver Ferreira), 6:11.48 (FA).

3. Czech Republic (Jiri Simanek; Miroslav Vrastil), 6:11.88 (FA).

4. Poland (Jerzy Kowalski; Artur Mikolajczewski), 6:12.79 (FB).

5. Canada (Patrick Keane; Maxwell Lattimer), 6:18.29 (FB).

6. Norway (Kristoffer Brun; Are Weierholt Strandli), 12:16.25 (FB).

Semifinal A/B 2

1. Ireland (Fintan Mc Carthy; Paul O’Donovan), 6:05.33 (FA).

2. Italy (Stefano Oppo; Pietro Ruta), 6:07.70 (FA).

3. Belgium (Niels van Zandweghe; Tim Brys), 6:13.07 (FA).

4. Ukraine (Igor Khmara; Stanislav Kovalov), 6:14.57 (FB).

5. Spain (Caetano Horta Pombo; Manel Balastegui), 6:15.49 (FB).

6. India (Arjun Lal Jat; Arvind Singh), 6:24.41 (FB).

Pair

Semifinals

Semifinal A/B 1

1. Romania (Marius Cozmiuc; Ciprian Tudosa), 6:13.51 (FA).

2. Denmark (Frederic Vystavel; Joachim Sutton), 6:14.88 (FA).

3. Spain (Jaime Canalejo Pazos; Javier Garcia Ordonez), 6:16.25 (FA).

4. Australia (Sam Hardy; Joshua Hicks), 6:19.30 (FB).

5. Belarus (Dzmitry Furman; Siarhei Valadzko), 6:30.66 (FB).

6. New Zealand (Brook Robertson; Stephen Jones), 6:41.46 (FB).

Semifinal A/B 2

1. Croatia (Martin Sinkovic; Valent Sinkovic), 6:15.63 (FA).

2. Serbia (Martin Mackovic; Milos Vasic), 6:17.47 (FA).

3. Canada (Kai Langerfeld; Conlin McCabe), 6:19.15 (FA).

4. Netherlands (Nicolas van Sprang; Guillaume Krommenhoek), 6:19.57 (FB).

5. Italy (Giovanni Abagnale; Vincenzo Abbagnale), 6:20.29 (FB).

6. France (Thibaud Turlan; Guillaume Turlan), 6:52.24 (FB).

Women

Double Sculls

Finals

Final B

1. Australia (Amanda Bateman; Tara Rigney), 6:57.71.

2. France (Helene Lefebvre; Elodie Ravera-Scaramozzino), 6:58.52.

3. Italy (Alessandra Patelli; Chiara Ondoli), 6:58.88.

4. Czech Republic (Lenka Antosova; Kristyna Fleissnerova), 6:59.19.

5. Germany (Annekatrin Thiele; Leonie Menzel), 7:01.21.

6. ROC (Ekaterina Pitirimova; Ekaterina Kurochkina), 7:01.83.

Final A

1. Romania (Ancuta Bodnar; Simona Radis), 6:41.03.

2. New Zealand (Brooke Donoghue; Hannah Osborne), 6:44.82.

3. Netherlands (Roos de Jong; Lisa Scheenaard), 6:45.73.

4. Lithuania (Donata Karaliene; Milda Valciukaite), 6:47.44.

5. United States (Kristina Wagner; Genevra Stone), 6:52.98.

6. Canada (Gabrielle Smith; Jessica Sevick), 6:53.19.

Four

Finals

Final B

1. United States (Madeleine Wanamaker; Claire Collins; Kendall Chase; Grace Luczak), 6:33.65.

2. Denmark (Trine Dahl Pedersen; Christina Johansen; Frida Sanggaard Nielsen; Ida Goertz Jacobsen), 6:34.72.

3. Romania (Madalina Heghes; Elena Logofatu; Cristina Popescu; Roxana Anghel), 6:35.12.

4. Canada (Jennifer Martins; Kristina Walker; Nicole Hare; Stephanie Grauer), 6:35.13.

Final A

1. Australia (Lucy Stephan; Rosemary Popa; Jessica Morrison; Annabelle McIntyre), 6:15.37.

2. Netherlands (Elisabeth Hogerwerf; Karolien Florijn; Ymkje Clevering; Veronique Meester), 6:15.71.

3. Ireland (Aifric Keogh; Eimear Lambe; Fiona Murtagh; Emily Hegarty), 6:20.46.

4. Britain (Rowan McKellar; Harriet Taylor; Karen Bennett; Rebecca Shorten), 6:21.52.

5. China (Lin Xinyu; Wang Fei; Qin Miaomiao; Lu Shiyu), 6:25.13.

6. Poland (Maria Wierzbowska; Olga Michalkiewicz; Monika Chabel; Joanna Dittmann), 6:29.95.

Quadruple Sculls

Finals

Final B

1. Britain (Hannah Scott; Mathilda Hodgkins Byrne; Charlotte Hodgkins Byrne; Lucy Glover), 6:25.14.

2. New Zealand (Georgia Nugent-O’leary; Ruby Tew; Eve Macfarlane; Olivia Loe), 6:29.00.

3. France (Violaine Aernoudts; Margaux Bailleul; Marie Jacquet; Emma Lunatti), 6:29.70.

4. United States (Cicely Madden; Alison Rusher; Meghan O’Leary; Ellen Tomek), 6:30.03.

Final A

1. China (Chen Yunxia; Zhang Ling; Lyu Yang; Cui Xiaotong), 6:05.13.

2. Poland (Agnieszka Kobus-Zawojska; Marta Wieliczko; Maria Sajdak; Katarzyna Zillmann), 6:11.36.

3. Australia (Ria Thompson; Rowena Meredith; Harriet Hudson; Caitlin Cronin), 6:12.08.

4. Italy (Valentina Iseppi; Alessandra Montesano; Veronica Lisi; Stefania Gobbi), 6:13.33.

5. Germany (Daniela Schultze; Franziska Kampmann; Carlotta Nwajide; Frieda Hammerling), 6:13.41.

6. Netherlands (Laila Youssifou; Inge Janssen; Olivia van Rooijen; Nicole Beukers), 6:15.75.

LightweightDouble Sculls

Semifinals

Semifinal A/B 1

1. Britain (Emily Craig; Imogen Grant), 6:41.99 (FA).

2. France (Laura Tarantola; Claire Bove), 6:42.92 (FA).

3. Netherlands (Marieke Keijser; Ilse Paulis), 6:43.85 (FA).

4. Switzerland (Patricia Merz; Frederique Rol), 6:48.92 (FB).

5. Ireland (Aoife Casey; Margaret Cremen), 6:49.24 (FB).

6. Belarus (Ina Nikulina; Alena Furman), 6:54.78 (FB).

Semifinal A/B 2

1. Italy (Valentina Rodini; Federica Cesarini), 6:41.36 (FA).

2. United States (Mary Reckford; Michelle Sechser), 6:41.54 (FA).

3. Romania (Ionela Cozmiuc; Gianina Beleaga), 6:42.08 (FA).

4. ROC (Anastasia Lebedeva; Maria Botalova), 6:45.23 (FB).

5. Japan (Chiaki Tomita; Ayami Oishi), 6:56.52 (FB).

6. Canada (Jill Moffatt; Jennifer Casson), 7:00.82 (FB).

Pair

Semifinals

Semifinal A/B 1

1. Greece (Maria Kyridou; Christina Ioanna Bourmpou), 6:48.70 (FA).

2. Britain (Helen Glover; Polly Swann), 6:49.39 (FA).

3. Canada (Caileigh Filmer; Hillary Janssens), 6:49.46 (FA).

4. Australia (Jessica Morrison; Annabelle McIntyre), 6:49.82 (FB).

5. Ireland (Aileen Crowley; Monika Dukarska), 7:06.07 (FB).

6. Denmark (Hedvig Laerke Rasmussen; Fie Udby Erichsen), 7:08.44 (FB).

Semifinal A/B 2

1. New Zealand (Grace Prendergast; Kerri Gowler), 6:47.41 (FA).

2. ROC (Vasilisa Stepanova; Elena Oriabinskaia), 6:50.24 (FA).

3. Spain (Aina Cid; Virginia Diaz Rivas), 6:50.63 (FA).

4. Romania (Adriana Ailincai; Iuliana Buhus), 6:58.55 (FB).

5. United States (Megan Kalmoe; Tracy Eisser), 7:02.52 (FB).

6. Italy (Kiri Tontodonati; Aisha Rocek), 7:04.52 (FB).

Eight

Repechages

1. Romania (Magdalena Rusu; Viviana Bejinariu; Georgiana Dedu; Maria Tivodariu; Ioana Vrinceanu; Amalia Beres; Madalina Beres; Denisa Tilvescu; Daniela Druncea), 5:52.99 (FA).

2. Canada (Lisa Roman; Kasia Gruchalla-Wesierski; Christine Roper; Andrea Proske; Susanne Grainger; Madison Mailey; Sydney Payne; Avalon Wasteneys; Kristen Kit), 5:53.73 (FA).

3. China (Wang Zifeng; Wang Yuwei; Xu Fei; Miao Tian; Zhang Min; Ju Rui; Li Jingjing; Guo Linlin; Zhang Dechang), 5:55.69 (FA).

4. Australia (Genevieve Horton; Olympia Aldersey; Bronwyn Cox; Giorgia Patten; Sarah Hawe; Georgina Rowe; Katrina Werry; Molly Goodman; James Rook), 5:57.15 (FA).

5. Britain (Fiona Gammond; Chloe Brew; Emily Ford; Beccy Muzerie; Caragh McMurtry; Katherine Douglas; Rebecca Edwards; Sara Parfett; Matilda Horn), 6:05.26 (ELM).

Copyright © 2021 . All rights reserved. This website is not intended for users located within the European Economic Area.

Comments

Sign up for breaking news alerts