Olympic Swimming Results

Thursday

Men

800m Freestyle

Final

1. Robert Finke, United States, 7:41.87.

2. Gregorio Paltrinieri, Italy, 7:42.11.

3. Mykhailo Romanchuk, Ukraine, 7:42.33.

4. Florian Wellbrock, Germany, 7:42.68.

5. Jack McLoughlin, Australia, 7:45.00.

6. Serhii Frolov, Ukraine, 7:45.11.

7. Felix Auboeck, Austria, 7:49.14.

8. Guilherme Costa, Brazil, 7:53.31.

200m Breaststroke

Final

1. Izaac Stubblety-Cook, Australia, 2:06.38.

2. Arno Kamminga, Netherlands, 2:07.01.

3. Matti Mattsson, Finland, 2:07.13.

4. Anton Chupkov, ROC, 2:07.24.

5. Nic Fink, United States, 2:07.93.

6. James Wilby, Britain, 2:08.19.

7. Ryuya Mura, Japan, 2:08.42.

8. Erik Persson, Sweden, 2:08.88.

200m Backstroke

Semifinals

Semifinal 1

1. Evgeny Rylov, ROC, 1:54.45.

2. Adam Telegdy, Hungary, 1:56.19.

3. Radoslaw Kawecki, Poland, 1:56.68.

4. Ryosuke Irie, Japan, 1:56.69.

5. Yohann Ndoye-Brouard, France, 1:56.83.

6. Tristan Hollard, Australia, 1:56.92.

7. Lee Juho, South Korea, 1:56.93.

8. Brodie Paul Williams, Britain, 1:57.73.

Semifinal 2

1. Luke Greenbank, Britain, 1:54.98.

2. Ryan Murphy, United States, 1:55.38.

3. Nicolas Garcia Saiz, Spain, 1:56.35.

4. Bryce Mefford, United States, 1:56.37.

5. Grigory Tarasevich, ROC, 1:57.06.

6. Roman Mityukov, Switzerland, 1:57.07.

7. Keita Sunama, Japan, 1:57.16.

8. Markus Thormeyer, Canada, 1:59.36.

100m Freestyle

Final

1. Caeleb Dressel, United States, 47.02.

2. Kyle Chalmers, Australia, 47.08.

3. Kliment Kolesnikov, ROC, 47.44.

4. Maxime Grousset, France, 47.72.

5. Hwang Sunwoo, South Korea, 47.82.

6. Alessandro Miressi, Italy, 47.86.

7. David Popovici, Romania, 48.04.

8. Nandor Nemeth, Hungary, 48.10.

200m Individual Medley

Semifinals

Semifinal 1

1. Duncan Scott, Britain, 1:56.69.

2. Daiya Seto, Japan, 1:56.86.

3. Jeremy Desplanches, Switzerland, 1:57.38.

4. Laszlo Cseh, Hungary, 1:57.64.

5. Alberto Razzetti, Italy, 1:57.70.

6. Chase Kalisz, United States, 1:58.03.

7. Andrey Zhilkin, ROC, 1:59.05.

8. Tomoe Hvas, Norway, 2:00.21.

Semifinal 2

1. Wang Shun, China, 1:56.22.

2. Michael Andrew, United States, 1:57.08.

3. Kosuke Hagino, Japan, 1:57.47.

4. Lewis Clareburt, New Zealand, 1:57.55.

5. Mitch Larkin, Australia, 1:57.80.

6. Hugo Gonzalez, Spain, 1:57.96.

7. Philip Heintz, Germany, 1:58.13.

8. Matthew Sates, South Africa, 1:58.75.

100m Butterfly

Heat 1

1. Salvador Gordo, Angola, 55.96.

2. Yousif Bu Arish, Saudi Arabia, 56.29.

3. Abdulla Essa Ahmed Ali Yusuf, Bahrain, DQ.

Heat 2

1. Abeku Jackson, Ghana, 53.39.

2. Sajan Prakash, India, 53.45.

3. Moon Seungwoo, South Korea, 53.59.

4. Abbas Qali, Kuwait, 53.62.

5. Steven Aimable, Senegal, 53.64.

6. Navaphat Wongcharoen, Thailand, 54.36.

7. Davidson Vincent, Haiti, 54.81.

7. Benjamin Hockin, Paraguay, 54.81.

Heat 3

1. Tomoe Hvas, Norway, 52.22.

2. Dylan Carter, Trinidad and Tobago, 52.36.

3. Wang Kuan-Hung, Taiwan, 52.44.

4. Shane Ryan, Ireland, 52.52.

5. Nikola Miljenic, Croatia, 52.68.

6. Kregor Zirk, Estonia, 52.82.

7. Daniel Martin, Romania, 55.09.

8. Ihor Troianovskyi, Ukraine, DNS.

Heat 4

1. Santiago Grassi, Argentina, 52.07.

2. Louis Croenen, Belgium, 52.23.

3. Antani Ivanov, Bulgaria, 52.25.

4. Zheng Wen Quah, Singapore, 52.39.

5. Umit Can Gures, Turkey, 52.44.

6. Jan Sefl, Czech Republic, 52.52.

7. Matheus Gonche, Brazil, 53.02.

8. Gal Cohen Groumi, Israel, DNS.

Heat 5

1. Nyls Korstanje, Netherlands, 51.54.

2. Youssef Ramadan, Egypt, 51.67.

3. Sun Jiajun, China, 51.74.

4. Tomer Frankel, Israel, 51.99.

5. Matthew Sates, South Africa, 52.34.

6. Simon Bucher, Austria, 52.52.

7. Yauhen Tsurkin, Belarus, 52.90.

8. Joseph Schooling, Singapore, 53.12.

Heat 6

1. Josif Miladinov, Bulgaria, 51.28.

2. Luis Carlos Martinez, Guatemala, 51.29.

3. Matthew Temple, Australia, 51.39.

4. Naoki Mizunuma, Japan, 51.57.

5. Federico Burdisso, Italy, 51.82.

6. Chad le Clos, South Africa, 51.89.

7. Pawel Korzeniowski, Poland, 52.00.

8. Santo Condorelli, Italy, 52.32.

Heat 7

1. Kristof Milak, Hungary, 50.62.

2. Noe Ponti, Switzerland, 51.24.

3. Joshua Liendo Edwards, Canada, 51.52.

4. Mehdy Metella, France, 51.53.

5. Szebasztian Szabo, Hungary, 51.67.

6. Takeshi Kawamoto, Japan, 51.93.

7. Marius Kusch, Germany, 52.05.

8. Vinicius Lanza, Brazil, 52.08.

Heat 8

1. Caeleb Dressel, United States, 50.39.

2. Jakub Majerski, Poland, 50.97.

3. Andrei Minakov, ROC, 51.00.

4. Tom Shields, United States, 51.57.

5. Mikhail Vekovishchev, ROC, 51.89.

6. Jacob Thomas Taylor Peters, Britain, 52.07.

7. David Morgan, Australia, 52.31.

8. James Guy, Britain, DNS.

Women

100m Freestyle

Semifinals

Semifinal 1

1. Haughey Siobhan Bernadette, Hong Kong, 52.40.

2. Cate Campbell, Australia, 52.71.

3. Penny Oleksiak, Canada, 52.86.

4. Femke Heemskerk, Netherlands, 52.93.

5. Marie Wattel, France, 53.12.

6. Freya Anderson, Britain, 53.53.

7. Michelle Coleman, Sweden, 53.73.

8. Wu Qingfeng, China, 54.86.

Semifinal 2

1. Emma McKeon, Australia, 52.32.

2. Sarah Sjoestroem, Sweden, 52.82.

3. Abbey Weitzeil, United States, 52.99.

4. Anna Hopkin, Britain, 53.11.

5. Pernille Blume, Denmark, 53.26.

6. Signe Bro, Denmark, 53.55.

7. Erika Brown, United States, 53.58.

8. Charlotte Bonnet, France, 54.10.

200m Butterfly

Final

1. Zhang Yufei, China, 2:03.86.

2. Regan Smith, United States, 2:05.30.

3. Hali Flickinger, United States, 2:05.65.

4. Boglarka Kapas, Hungary, 2:06.53.

5. Svetlana Chimrova, ROC, 2:07.70.

6. Yu Liyan, China, 2:07.85.

7. Alys Margaret Thomas, Britain, 2:07.90.

8. Brianna Throssell, Australia, 2:09.48.

200m Breaststroke

Semifinals

Semifinal 1

1. Kaylene Corbett, South Africa, 2:22.08.

2. Lilly King, United States, 2:22.27.

3. Molly Renshaw, Britain, 2:22.70.

4. Sophie Hansson, Sweden, 2:24.28.

5. Yu Jingyao, China, 2:24.76.

6. Jessica Vall Montero, Spain, 2:24.87.

7. Lisa Mamie, Switzerland, 2:25.11.

8. Kelsey Lauren Wog, Canada, DQ.

Semifinal 2

1. Tatjana Schoenmaker, South Africa, 2:19.33.

2. Evgeniia Chikunova, ROC, 2:20.57.

3. Annie Lazor, United States, 2:21.94.

4. Abbie Wood, Britain, 2:22.35.

5. Fanny Lecluyse, Belgium, 2:23.73.

6. Jenna Strauch, Australia, 2:24.25.

7. Mariia Temnikova, ROC, 2:24.69.

8. Francesca Fangio, Italy, 2:27.56.

4 x 200m Freestyle Relay

Final

1. China (Yang Junxuan, 26.99; Tang Muhan, 2:21.25; Zhang Yufei, 4:16.18; Li Bingjie, 6:11.76), 7:40.33.

2. United States (Allison Schmitt, 27.70; Paige Madden, 2:23.34; Kathryn Mc Laughlin, 4:18.40; Kathleen Ledecky, 6:13.27), 7:40.73.

3. Australia (Ariarne Titmus, 27.05; Emma McKeon, 2:21.13; Madison Wilson, 4:16.30; Leah Neale, 6:12.15), 7:41.29.

4. Canada (Summer McIntosh, 27.05; Rebecca Smith, 2:22.64; Kayla Sanchez, 4:19.67; Penny Oleksiak, 6:14.30), 7:43.77.

5. ROC (Anna Egorova, 28.00; Valeriia Salamatina, 2:25.63; Veronika Andrusenko, 4:24.01; Anastasia Guzhenkova, 6:21.60), 7:52.15.

6. Germany (Isabel Gose, 27.78; Leonie Marlen Kullmann, 2:26.58; Marie Pietruschka, 4:24.81; Annika Bruhn, 6:23.32), 7:53.89.

7. Hungary (Zsuzsanna Jakabos, 28.12; Laura Veres, 2:26.24; Ajna Kesely, 4:25.56; Boglarka Kapas, 6:24.27), 7:56.62.

8. France (Charlotte Bonnet, 27.68; Assia Touati, 2:25.50; Lucile Tessariol, 4:24.55; Margaux Fabre, 6:25.56), 7:58.15.

800m Freestyle

Heat 1

1. Eve Thomas, New Zealand, 8:32.51.

2. Kristel Kobrich, Chile, 8:32.58.

3. Viviane Jungblut, Brazil, 8:38.88.

4. Katja Fain, Slovenia, 8:41.13.

5. Han Dakyung, South Korea, 8:46.66.

6. Arianna Valloni, San Marino, 8:54.78.

7. Anh Vien Nguyen Thi Anh, Vietnam, 9:03.56.

Heat 2

1. Summer McIntosh, Canada, 8:25.04.

2. Julia Hassler, Liechtenstein, 8:26.99.

3. Waka Kobori, Japan, 8:28.90.

4. Miyu Namba, Japan, 8:32.04.

5. Jimena Perez Blanco, Spain, 8:33.98.

6. Marlene Kahler, Austria, 8:36.16.

7. Deniz Ertan, Turkey, 8:36.29.

8. Tamila Holub, Portugal, 8:40.04.

Heat 3

1. Anastasiia Kirpichnikova, ROC, 8:18.77.

2. Ariarne Titmus, Australia, 8:18.99.

3. Kiah Melverton, Australia, 8:20.45.

4. Wang Jianjiahe, China, 8:20.58.

5. Isabel Gose, Germany, 8:21.79.

6. Li Bingjie, China, 8:22.49.

7. Ajna Kesely, Hungary, 8:26.20.

8. Delfina Pignatiello, Argentina, 8:44.85.

Heat 4

1. Kathleen Ledecky, United States, 8:15.67.

2. Katie Grimes, United States, 8:17.05.

3. Simona Quadarella, Italy, 8:17.32.

4. Sarah Kohler, Germany, 8:17.33.

5. Merve Tuncel, Turkey, 8:25.62.

6. Mireia Belmonte, Spain, 8:26.71.

7. Martina Rita Caramignoli, Italy, 8:33.15.

8. Anna Egorova, ROC, DNS.

200m Backstroke

Heat 1

1. Ingeborg Loeyning, Norway, 2:11.68.

2. Celina Marquez, El Salvador, 2:14.72.

3. Felicity Passon, Seychelles, 2:16.18.

Heat 2

1. Rhyan Elizabeth White, United States, 2:08.23.

2. Phoebe Bacon, United States, 2:08.30.

3. Liu Yaxin, China, 2:08.36.

4. Tatiana Salcutan, Moldova, 2:09.98.

5. Sharon van Rouwendaal, Netherlands, 2:11.24.

6. Lee Eunji, South Korea, 2:11.72.

7. Cassie Wild, Britain, 2:12.93.

8. Krystal Lara, Dominican Republic, 2:18.63.

Heat 3

1. Peng Xuwei, China, 2:09.03.

2. Emily Seebohm, Australia, 2:09.10.

3. Lena Grabowski, Austria, 2:09.77.

4. Margherita Panziera, Italy, 2:10.26.

5. Daryna Zevina, Ukraine, 2:12.30.

6. Katinka Hosszu, Hungary, 2:12.84.

7. Daria K Ustinova, ROC, 2:13.72.

8. Simona Kubova, Czech Republic, 2:15.81.

Heat 4

1. Kaylee McKeown, Australia, 2:08.18.

2. Kylie Masse, Canada, 2:08.23.

3. Taylor Ruck, Canada, 2:08.87.

4. Katalin Burian, Hungary, 2:09.10.

5. Laura Bernat, Poland, 2:10.37.

6. Africa Zamorano Sanz, Spain, 2:10.72.

7. Aviv Barzelay, Israel, 2:11.13.

8. Ali Galyer, New Zealand, 2:15.16.

Mixed Team

4 x 100m Medley Relay

Heat 1

1. Britain (Kathleen Dawson; Adam Peaty; James Guy; Freya Anderson), 3:38.75.

2. United States (Regan Smith; Andrew Wilson; Tom Shields; Abbey Weitzeil), 3:41.02.

3. Netherlands (Kira Toussaint; Arno Kamminga; Nyls Korstanje; Ranomi Kromowidjojo), 3:43.25.

4. Germany (Marek Ulrich; Fabian Schwingenschlogl; Lisa Hopink; Annika Bruhn), 3:44.19.

5. Canada (Javier Acevedo; Gabe Mastromatteo; Katerine Savard; Rebecca Smith), 3:46.54.

6. Brazil (Guilherme Basseto; Felipe Lima; Giovanna Tomanik Diamante; Stephanie Balduccini), 3:46.74.

7. Hungary (Benedek Kovacs; Petra Halmai; Richard Marton; Fanni Gyurinovics), 3:47.15.

8. Poland (Paulina PEDA; Jan KOZAKIEWICZ; Jakub Majerski; Kornelia Fiedkiewicz), DQ.

Heat 2

1. China (Xu Jiayu; Yan Zibei; Zhang Yufei; Yang Junxuan), 3:42.29.

2. Australia (Isaac Cooper; Izaac Stubblety-Cook; Brianna Throssell; Bronte Campbell), 3:42.35.

3. Italy (Simone Sabbioni; Nicolo Martinenghi; Elena di Liddo; Federica Pellegrini), 3:42.65.

4. ROC (Grigory Tarasevich; Kirill Prigoda; Arina Surkova; Mariia Kameneva), 3:43.73.

5. Israel (Anastasia Gorbenko; Itay Goldfaden; Gal Cohen Groumi; Andrea Murez), 3:43.94.

6. Japan (Anna Konishi; Shoma Sato; Katsuhiro Matsumoto; Rikako Ikee), 3:44.15.

7. Greece (Apostolos Christou; Konstadinos Meretsolias; Anna Ntountounaki; Theodora Drakou), 3:44.77.

8. Belarus (Mikita Tsmyh; Ilya Shymanovich; Anastasiya Kuliashova; Anastasiya Shkurdai), 3:46.35.

Copyright © 2021 . All rights reserved. This website is not intended for users located within the European Economic Area.

Comments

Sign up for breaking news alerts