Thursday’s Olympic Medalists

CANOE SLALOM

Women’s Canoe

GOLD_Jessica Fox, Australia

SILVER_Mallory Franklin, Britain

BRONZE_Andrea Herzog, Germany

___

FENCING

Women’s Foil Team

GOLD_ROC (Inna Deriglazova, Adelina Zagidullina, Larisa Korobeynikova, Marta Martyanova)

SILVER_France (Anita Blaze, Astrid Guyart, Pauline Ranvier, Ysaora Thibus)

BRONZE_Italy (Erica Cipressa, Arianna Errigo, Martina Batini, Alice Volpi)

___

ARTISTIC GYMNASTICS

Women’s All-Around

GOLD_Sunisa Lee, United States

SILVER_Rebeca Andrade, Brazil

BRONZE_Angelina Melnikova, ROC

___

JUDO

Men -100 kg

GOLD_Aaron Wolf, Japan

SILVER_Guham Cho, South Korea

BRONZE_Jorge Fonseca, Portugal

BRONZE_Niiaz Iliasov, ROC

Women -78 kg

GOLD_Shori Hamada, Japan

SILVER_Madeleine Malonga, France

BRONZE_Anna-Maria Wagner, Germany

BRONZE_Mayra Aguiar, Brazil

___

ROWING

Men’s Pair

GOLD_Croatia (Martin Sinkovic, Valent Sinkovic)

SILVER_Romania (Marius Cozmiuc, Ciprian Tudosa)

BRONZE_Denmark (Frederic Vystavel, Joachim Sutton)

Lightweight Men’s Double Sculls

GOLD_Ireland (Fintan Mc Carthy, Paul O’Donovan)

SILVER_Germany (Jonathan Rommelmann, Jason Osborne)

BRONZE_Italy (Stefano Oppo, Pietro Ruta)

Women’s Pair

GOLD_New Zealand (Grace Prendergast, Kerri Gowler)

SILVER_ROC (Vasilisa Stepanova, Elena Oriabinskaia)

BRONZE_Canada (Caileigh Filmer, Hillary Janssens)

Lightweight Women’s Double Sculls

GOLD_Italy (Valentina Rodini, Federica Cesarini)

SILVER_France (Laura Tarantola, Claire Bove)

BRONZE_Netherlands (Marieke Keijser, Ilse Paulis)

___

SHOOTING

Trap Men

GOLD_Jiri Liptak, Czech Republic

SILVER_David Kostelecky, Czech Republic

BRONZE_Matthew John Coward Holley, Britain

Trap Women

GOLD_Zuzana Rehak Stefecekova, Slovakia

SILVER_Kayle Browning, United States

BRONZE_Alessandra Perilli, San Marino

___

SWIMMING

Men’s 100m Freestyle

GOLD_Caeleb Dressel, United States

SILVER_Kyle Chalmers, Australia

BRONZE_Kliment Kolesnikov, ROC

Men’s 200m Breaststroke

GOLD_Izaac Stubblety-Cook, Australia

SILVER_Arno Kamminga, Netherlands

BRONZE_Matti Mattsson, Finland

Men’s 800m Freestyle

GOLD_Robert Finke, United States

SILVER_Gregorio Paltrinieri, Italy

BRONZE_Mykhailo Romanchuk, Ukraine

Women’s 200m Butterfly

GOLD_Yufei Zhang, China

SILVER_Regan Smith, United States

BRONZE_Hali Flickinger, United States

Women’s 4 x 200m Freestyle Relay

GOLD_China (Muhan Tang, Yifan Zhang, Jie Dong, Bingjie Li, Junxuan Yang, Yufei Zhang)

SILVER_United States (Arabella Sims, Paige Madden, Kathryn Mc Laughlin, Brooke Forde, Allison Schmitt, Kathleen Ledecky)

BRONZE_Australia (Mollie O’Callaghan, Meg Harris, Brianna Throssell, Tamsin Cook, Ariarne Titmus, Emma McKeon, Madison Wilson, Leah Neale)

___

TABLE TENNIS

Women’s Singles

GOLD_Meng Chen, China

SILVER_Yingsha Sun, China

BRONZE_Mima Ito, Japan

Copyright © 2021 . All rights reserved. This website is not intended for users located within the European Economic Area.

Comments

Sign up for breaking news alerts