Wednesday’s Olympic Medalists

CYCLING ROAD

Men’s Individual Time Trial

GOLD_Primoz Roglic, Slovenia

SILVER_Tom Dumoulin, Netherlands

BRONZE_Rohan Dennis, Australia

Women’s Individual Time Trial

GOLD_Annemiek van Vleuten, Netherlands

SILVER_Marlen Reusser, Switzerland

BRONZE_Anna van der Breggen, Netherlands

___

DIVING

Men’s Synchronised 3m Springboard

GOLD_China (Siyi Xie, Zongyuan Wang)

SILVER_United States (Andrew Capobianco, Mike Hixon)

BRONZE_Germany (Patrick Hausding, Lars Rudiger)

___

EQUESTRIAN

Dressage Individual

GOLD_Jessica von Bredow-Werndl, Germany

SILVER_Isabell Werth, Germany

BRONZE_Charlotte Dujardin, Britain

___

FENCING

Men’s Sabre Team

GOLD_South Korea (Sanguk Oh, Junho Kim, Junghwan Kim, Bongil Gu)

SILVER_Italy (Luca Curatoli, Luigi Samele, Enrico Berre’, Aldo Montano)

BRONZE_Hungary (Aron Szilagyi, Andras Szatmari, Tamas Decsi, Csanad Gemesi)

___

ARTISTIC GYMNASTICS

Men’s All-Around

GOLD_Daiki Hashimoto, Japan

SILVER_Ruoteng Xiao, China

BRONZE_Nikita Nagornyy, ROC

___

JUDO

Men -90 kg

GOLD_Lasha Bekauri, Georgia

SILVER_Eduard Trippel, Germany

BRONZE_Davlat Bobonov, Uzbekistan

BRONZE_Krisztian Toth, Hungary

Women -70 kg

GOLD_Chizuru Arai, Japan

SILVER_Michaela Polleres, Austria

BRONZE_Madina Taimazova, ROC

BRONZE_Sanne van Dijke, Netherlands

___

ROWING

Men’s Four

GOLD_Australia (Alexander Purnell, Spencer Turrin, Jack Hargreaves, Alexander Hill)

SILVER_Romania (Mihaita Tiganescu, Mugurel Vasile Semciuc, Stefan Berariu, Cosmin Pascari)

BRONZE_Italy (Matteo Castaldo, Marco di Costanzo, Matteo Lodo, Giuseppe Vicino)

Men’s Double Sculls

GOLD_France (Hugo Boucheron, Matthieu Androdias)

SILVER_Netherlands (Melvin Twellaar, Stefan Broenink)

BRONZE_China (Zhiyu Liu, Liang Zhang)

Men’s Quadruple Sculls

GOLD_Netherlands (Lucas Theodoor Dirk Uittenbogaard, Abe Wiersma, Tone Wieten, Koen Metsemakers)

SILVER_Britain (Harry Leask, Angus Groom, Thomas Barras, Jack Beaumont)

BRONZE_Australia (Jack Cleary, Caleb Antill, Cameron Girdlestone, Luke Letcher)

Women’s Four

GOLD_Australia (Lucy Stephan, Rosemary Popa, Jessica Morrison, Annabelle McIntyre)

SILVER_Netherlands (Elisabeth Hogerwerf, Karolien Florijn, Ymkje Clevering, Veronique Meester)

BRONZE_Ireland (Aifric Keogh, Eimear Lambe, Fiona Murtagh, Emily Hegarty)

Women’s Double Sculls

GOLD_Romania (Ancuta Bodnar, Simona Radis)

SILVER_New Zealand (Brooke Donoghue, Hannah Osborne)

BRONZE_Netherlands (Roos de Jong, Lisa Scheenaard)

Women’s Quadruple Sculls

GOLD_China (Yunxia Chen, Ling Zhang, Yang Lyu, Xiaotong Cui)

SILVER_Poland (Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak, Katarzyna Zillmann)

BRONZE_Australia (Ria Thompson, Rowena Meredith, Harriet Hudson, Caitlin Cronin)

___

RUGBY SEVENS

Men

GOLD_Fiji (Josua Vakurunabili, Iosefo Masikau Baleiwairiki, Kalione Nasoko, Jiuta Wainiqolo, Asaeli Tuivuaka, Meli Derenalagi, Vilimoni Botitu, Waisea Nacuqu, Jerry Tuwai, Semi Radradra, Aminiasi Tuimaba, Napolioni Bolaca, Sireli Maqala)

SILVER_New Zealand (Scott Curry, Tim Mikkelson, Tone Ng Shiu, Etene Nanai-Seturo, Dylan Collier, Ngarohi McGarvey-Black, Amanaki Nicole, Andrew Knewstubb, Regan Ware, Kurt Baker, Joe Webber, Sione Molia, William Warbrick)

BRONZE_Argentina (Rodrigo Isgro, Lucio Cinti, German Schulz, Ignacio Mendy, Rodrigo Etchart, Santiago Alvarez, Lautaro Bazan Velez, Gaston Revol, Matias Osadczuk, Santiago Mare, Luciano Gonzalez, Marcos Moneta, Felipe del Mestre)

___

SWIMMING

Men’s 200m Butterfly

GOLD_Kristof Milak, Hungary

SILVER_Tomoru Honda, Japan

BRONZE_Federico Burdisso, Italy

Men’s 4 x 200m Freestyle Relay

GOLD_Britain (Matthew Richards, James Guy, Calum Jarvis, Tom Dean, Duncan Scott)

SILVER_ROC (Mikhail Dovgalyuk, Aleksandr Krasnykh, Ivan Girev, Mikhail Vekovishchev, Martin Malyutin, Evgeny Rylov)

BRONZE_Australia (Alexander Graham, Mack Horton, Elijah Winnington, Zac Incerti, Kyle Chalmers, Thomas Neill)

Women’s 1500m Freestyle

GOLD_Kathleen Ledecky, United States

SILVER_Erica Sullivan, United States

BRONZE_Sarah Kohler, Germany

Women’s 200m Freestyle

GOLD_Ariarne Titmus, Australia

SILVER_Siobhan Bernadette Haughey, Hong Kong

BRONZE_Penny Oleksiak, Canada

Women’s 200m Individual Medley

GOLD_Yui Ohashi, Japan

SILVER_Alex Walsh, United States

BRONZE_Kate Douglass, United States

___

WEIGHTLIFTING

Men’s 73kg

GOLD_Zhiyong Shi, China

SILVER_Julio Ruben Mayora Pernia, Venezuela

BRONZE_Rahmat Erwin Abdullah, Indonesia

Copyright © 2021 . All rights reserved. This website is not intended for users located within the European Economic Area.

Comments

Sign up for breaking news alerts