Monday’s Olympic Medalists

ATHLETICS

Men’s 3000m Steeplechase

GOLD_Soufiane El Bakkali, Morocco

SILVER_Lamecha Girma, Ethiopia

BRONZE_Benjamin Kigen, Kenya

Men’s Long Jump

GOLD_Miltiadis Tentoglou, Greece

SILVER_Juan Miguel Echevarria, Cuba

BRONZE_Maykel Masso, Cuba

Women’s 100m Hurdles

GOLD_Jasmine Camacho-Quinn, Puerto Rico

SILVER_Kendra Harrison, United States

BRONZE_Megan Tapper, Jamaica

Women’s 5000m

GOLD_Sifan Hassan, Netherlands

SILVER_Hellen Obiri, Kenya

BRONZE_Gudaf Tsegay, Ethiopia

Women’s Discus Throw

GOLD_Valarie Allman, United States

SILVER_Kristin Pudenz, Germany

BRONZE_Yaime Perez, Cuba

___

BADMINTON

Men’s Singles

GOLD_Viktor Axelsen, Denmark

SILVER_Long Chen, China

BRONZE_Anthony Sinisuka Ginting, Indonesia

Women’s Doubles

GOLD_Indonesia (Greysia Polii, Apriyani Rahayu)

SILVER_China (Qing Chen Chen, Yi Fan Jia)

BRONZE_South Korea (Soyeong Kim, Heeyong Kong)

___

CYCLING TRACK

Women’s Team Sprint

GOLD_China (Shanju Bao, Tianshi Zhong)

SILVER_Germany (Lea Sophie Friedrich, Emma Hinze)

BRONZE_ROC (Daria Shmeleva, Anastasiia Voinova)

___

EQUESTRIAN

Eventing Individual

GOLD_Julia Krajewski, Germany

SILVER_Tom McEwen, Britain

BRONZE_Andrew Hoy, Australia

Eventing Team

GOLD_Britain (Tom McEwen, Laura Collett, Oliver Townend)

SILVER_Australia (Kevin McNab, Shane Rose, Andrew Hoy)

BRONZE_France (Nicolas Touzaint, Karim Florent Laghouag, Christopher Six)

___

ARTISTIC GYMNASTICS

Men’s Rings

GOLD_Yang Liu, China

SILVER_Hao You, China

BRONZE_Eleftherios Petrounias, Greece

Men’s Vault

GOLD_Jeahwan Shin, South Korea

SILVER_Denis Abliazin, ROC

BRONZE_Artur Davtyan, Armenia

Women’s Floor Exercise

GOLD_Jade Carey, United States

SILVER_Vanessa Ferrari, Italy

BRONZE_Mai Murakami, Japan

BRONZE_Angelina Melnikova, ROC

___

SHOOTING

50m Rifle 3 Positions Men

GOLD_Changhong Zhang, China

SILVER_Sergey Kamenskiy, ROC

BRONZE_Milenko Sebic, Serbia

25m Rapid Fire Pistol Men

GOLD_Jean Quiquampoix, France

SILVER_Leuris Pupo, Cuba

BRONZE_Yuehong Li, China

___

WEIGHTLIFTING

Women’s 87kg

GOLD_Zhouyu Wang, China

SILVER_Tamara Yajaira Salazar Arce, Ecuador

BRONZE_Crismery Dominga Santana Peguero, Dominican Republic

Women’s +87kg

GOLD_Wenwen Li, China

SILVER_Emily Jade Campbell, Britain

BRONZE_Sarah Elizabeth Robles, United States

___

WRESTLING

Men’s Greco-Roman 130kg

GOLD_Mijain Lopez Nunez, Cuba

SILVER_Iakobi Kajaia, Georgia

BRONZE_Riza Kayaalp, Turkey

BRONZE_Sergei Semenov, ROC

Men’s Greco-Roman 60kg

GOLD_Luis Alberto Orta Sanchez, Cuba

SILVER_Kenichiro Fumita, Japan

BRONZE_Sailike Walihan, China

BRONZE_Sergey Emelin, ROC

Women’s Freestyle 76kg

GOLD_Aline Rotter Focken, Germany

SILVER_Adeline Maria Gray, United States

BRONZE_Yasemin Adar, Turkey

BRONZE_Qian Zhou, China

Copyright © 2021 . All rights reserved. This website is not intended for users located within the European Economic Area.

Comments

Sign up for breaking news alerts