Olympic Canoe-Kayak Results

Thursday

Men

Kayak Single 200m

Semifinals

Semifinal 1

1. Kolos Csizmadia, Hungary, 35.099 (FA).

2. Liam Heath, Britain, 35.108 (FA).

3. Petter Menning, Sweden, 35.149 (FA).

4. Roberts Akmens, Latvia, 35.688 (FA).

5. Strahinja Stefanovic, Serbia, 35.855 (FB).

6. Maxime Beaumont, France, 36.072 (FB).

7. Nicholas Matveev, Canada, 36.584 (FB).

8. Momotaro Matsushita, Japan, 37.096 (FB).

Semifinal 2

1. Sandor Totka, Hungary, 35.114 (FA).

2. Manfredi Rizza, Italy, 35.171 (FA).

3. Carlos Arevalo, Spain, 35.207 (FA).

4. Saul Craviotto, Spain, 35.934 (FA).

5. Evgenii Lukantsov, ROC, 36.036 (FB).

6. Cho Gwanghee, South Korea, 36.094 (FB).

7. Ruben Rezola Voisard, Argentina, 36.552 (FB).

8. Mindaugas Maldonis, Lithuania, 36.637 (FB).

Finals

Final B

1. Maxime Beaumont, France, 35.998.

2. Mindaugas Maldonis, Lithuania, 36.257.

3. Strahinja Stefanovic, Serbia, 36.329.

4. Evgenii Lukantsov, ROC, 36.369.

5. Cho Gwanghee, South Korea, 36.440.

6. Nicholas Matveev, Canada, 36.625.

7. Ruben Rezola Voisard, Argentina, 36.775.

8. Momotaro Matsushita, Japan, 37.250.

Final A

1. Sandor Totka, Hungary, 35.035.

2. Manfredi Rizza, Italy, 35.080.

3. Liam Heath, Britain, 35.202.

4. Kolos Csizmadia, Hungary, 35.317.

5. Carlos Arevalo, Spain, 35.391.

6. Petter Menning, Sweden, 35.562.

7. Saul Craviotto, Spain, 35.568.

8. Roberts Akmens, Latvia, 36.014.

Kayak Double 1000m

Semifinals

Semifinal 1

1. Australia (Jean van der Westhuyzen; Thomas Green), 3:17.077 (FA).

2. New Zealand (Max Brown; Kurtis Imrie), 3:17.684 (FA).

3. China (Wang Congkang; Bu Tingkai), 3:17.784 (FA).

4. Czech Republic (Josef Dostal; Radek Slouf), 3:18.240 (FA).

5. Italy (Samuele Burgo; Luca Beccaro), 3:20.591 (FB).

6. Australia (Riley Fitzsimmons; Jordan Wood), 3:21.860 (FB).

Semifinal 2

1. Germany (Max Hoff; Jacob Schopf), 3:17.554 (FA).

2. Hungary (Bence Nadas; Balint Kopasz), 3:18.316 (FA).

3. Belarus (Mikita Borykau; Aleh Yurenia), 3:18.875 (FA).

4. Spain (Francisco Cubelos; Inigo Pena), 3:19.133 (FA).

5. Hungary (Kornel Beke; Adam Varga), 3:20.197 (FB).

6. Slovakia (Samuel Balaz; Adam Botek), 3:20.917 (FB).

Women

Canoe Single 200m

Semifinals

Semifinal 1

1. Liudmyla Luzan, Ukraine, 47.339 (FA).

2. Olesia Romasenko, ROC, 47.368 (FA).

3. Katie Vincent, Canada, 47.604 (FA).

4. Dorota Borowska, Poland, 47.703 (FA).

5. Maria Mailliard, Chile, 48.198 (FB).

6. Virag Balla, Hungary, 48.257 (FB).

7. Lisa Jahn, Germany, 49.136 (FB).

8. Katherin Nuevo Segura, Cuba, 49.242 (FB).

Semifinal 2

1. Nevin Harrison, United States, 46.697 (FA).

2. Lin Wenjun, China, 47.161 (FA).

3. Laurence Vincent-Lapointe, Canada, 47.294 (FA).

4. Antia Jacome, Spain, 47.414 (FA).

5. Alena Nazdrova, Belarus, 48.120 (FB).

6. Yarisleidis Cirilo Duboys, Cuba, 48.375 (FB).

7. Irina Andreeva, ROC, 49.147 (FB).

8. Kincso Takacs, Hungary, 49.178 (FB).

Finals

Final B

1. Virag Balla, Hungary, 47.560.

2. Maria Mailliard, Chile, 47.610.

3. Alena Nazdrova, Belarus, 48.085.

4. Yarisleidis Cirilo Duboys, Cuba, 48.582.

5. Lisa Jahn, Germany, 48.798.

6. Kincso Takacs, Hungary, 48.921.

7. Irina Andreeva, ROC, 48.930.

8. Katherin Nuevo Segura, Cuba, 49.024.

Final A

1. Nevin Harrison, United States, 45.932.

2. Laurence Vincent-Lapointe, Canada, 46.786.

3. Liudmyla Luzan, Ukraine, 47.034.

4. Dorota Borowska, Poland, 47.116.

5. Antia Jacome, Spain, 47.226.

6. Lin Wenjun, China, 47.608.

7. Olesia Romasenko, ROC, 47.777.

8. Katie Vincent, Canada, 47.834.

Kayak Single 500m

Semifinals

Semifinal 1

1. Tamara Csipes, Hungary, 1:51.698 (FA).

2. Hermien Peters, Belgium, 1:52.829 (FA).

3. Caitlin Regal, New Zealand, 1:53.495 (FB).

4. Justyna Iskrzycka, Poland, 1:53.899 (FB).

5. Lize Broekx, Belgium, 1:54.489 (FC).

6. Isabel Contreras, Spain, 1:54.535 (FC).

7. Deborah Kerr, Britain, 1:55.955 (X).

Semifinal 2

1. Danuta Kozak, Hungary, 1:52.016 (FA).

2. Teresa Portela, Portugal, 1:52.557 (FA).

3. Volha Khudzenka, Belarus, 1:52.755 (FB).

4. Mariya Povkh, Ukraine, 1:53.659 (FB).

5. Maryna Litvinchuk, Belarus, 1:56.386 (FC).

6. Viktoria Schwarz, Austria, 1:56.475 (FC).

7. Yin Mengdie, China, 1:56.977 (X).

8. Yuliia Yuriichuk, Ukraine, 2:03.303 (X).

Semifinal 3

1. Linnea Stensils, Sweden, 1:51.902 (FA).

2. Emma Aastrand Jorgensen, Denmark, 1:52.931 (FA).

3. Marta Walczykiewicz, Poland, 1:53.860 (FB).

4. Sabrina Hering-Pradler, Germany, 1:54.140 (FB).

5. Jule Hake, Germany, 1:54.341 (FC).

6. Spela Ponomarenko Janic, Slovenia, 1:54.710 (FC).

7. Michelle Russell, Canada, 1:55.549 (X).

8. Svetlana Chernigovskaya, ROC, 1:56.066 (X).

Semifinal 4

1. Lisa Carrington, New Zealand, 1:51.680 (FA).

2. Alyce Wood, Australia, 1:53.079 (FA).

3. Milica Novakovic, Serbia, 1:53.149 (FB).

4. Alyssa Bull, Australia, 1:54.038 (FB).

5. Anja Osterman, Slovenia, 1:54.235 (FC).

6. Manon Hostens, France, 1:57.394 (FC).

7. Brenda Rojas, Argentina, 1:58.301 (X).

Finals

Final C

1. Anja Osterman, Slovenia, 1:55.051.

2. Jule Hake, Germany, 1:55.638.

3. Isabel Contreras, Spain, 1:55.728.

4. Spela Ponomarenko Janic, Slovenia, 1:56.066.

5. Lize Broekx, Belgium, 1:56.842.

6. Maryna Litvinchuk, Belarus, 1:57.057.

7. Manon Hostens, France, 1:58.133.

8. Viktoria Schwarz, Austria, 1:59.475.

Final B

1. Caitlin Regal, New Zealand, 1:53.681.

2. Sabrina Hering-Pradler, Germany, 1:53.919.

3. Justyna Iskrzycka, Poland, 1:54.086.

4. Milica Novakovic, Serbia, 1:54.458.

5. Marta Walczykiewicz, Poland, 1:55.659.

6. Volha Khudzenka, Belarus, 1:55.933.

7. Mariya Povkh, Ukraine, 1:56.429.

8. Alyssa Bull, Australia, 1:56.799.

Final A

1. Lisa Carrington, New Zealand, 1:51.216.

2. Tamara Csipes, Hungary, 1:51.855.

3. Emma Aastrand Jorgensen, Denmark, 1:52.773.

4. Danuta Kozak, Hungary, 1:53.414.

5. Linnea Stensils, Sweden, 1:53.600.

6. Hermien Peters, Belgium, 1:53.716.

7. Teresa Portela, Portugal, 1:55.814.

8. Alyce Wood, Australia, 1:57.251.

Copyright © 2021 . All rights reserved. This website is not intended for users located within the European Economic Area.

Comments

Sign up for breaking news alerts