Olympic Cycling Results

Friday

Men

Sprint

Semifinals

Heat 1

1. Jeffrey Hoogland, Netherlands (QG).

2. Denis Dmitriev, ROC (QB).

Heat 2

1. Harrie Lavreysen, Netherlands (QG).

2. Jack Carlin, Britain (QB).

Women

Sprint

Qualifying

1. Lea Sophie Friedrich, Germany, 10.310 (Q).

2. Kelsey Mitchell, Canada, 10.346 (Q).

3. Emma Hinze, Germany, 10.381 (Q).

4. Mathilde Gros, France, 10.400 (Q).

5. Lauriane Genest, Canada, 10.460 (Q).

6. Olena Starikova, Ukraine, 10.461 (Q).

7. Shanne Braspennincx, Netherlands, 10.479 (Q).

8. Katy Marchant, Britain, 10.495 (Q).

9. Lee Wai Sze, Hong Kong, 10.538 (Q).

10. Zhong Tianshi, China, 10.559 (Q).

11. Ellesse Andrews, New Zealand, 10.563 (Q).

12. Daria Shmeleva, ROC, 10.667 (Q).

13. Anastasiia Voinova, ROC, 10.669 (Q).

14. Kaarle McCulloch, Australia, 10.679 (Q).

15. Luz Daniela Gaxiola Gonzalez, Mexico, 10.682 (Q).

16. Simona Krupeckaite, Lithuania, 10.706 (Q).

17. Yuka Kobayashi, Japan, 10.711 (Q).

18. Bao Shanju, China, 10.723 (Q).

19. Yuli Verdugo Osuna, Mexico, 10.818 (Q).

20. Madalyn Godby, United States, 10.869 (Q).

21. Lee Hyejin, South Korea, 10.904 (Q).

22. Charlene du Preez, South Africa, 10.974 (Q).

23. Liubov Basova, Ukraine, 10.981 (Q).

24. Migle Marozaite, Lithuania, 11.031 (Q).

25. Urszula Los, Poland, 11.047.

26. Marlena Karwacka, Poland, 11.083.

27. Kirstie James, New Zealand, 11.116.

28. Lee Hoi Yan Jessica, Hong Kong, 11.232.

29. Coralie Demay, France, 11.849.

30. Laurine van Riessen, Netherlands, DNS.

1/32 Finals

Heat 1

1. Lea Sophie Friedrich, Germany (1/16).

2. Migle Marozaite, Lithuania (R1/32).

Heat 2

1. Kelsey Mitchell, Canada (1/16).

2. Liubov Basova, Ukraine (R1/32).

Heat 3

1. Emma Hinze, Germany (1/16).

2. Charlene du Preez, South Africa (R1/32).

Heat 4

1. Mathilde Gros, France (1/16).

2. Lee Hyejin, South Korea (R1/32).

Heat 5

1. Lauriane Genest, Canada (1/16).

2. Madalyn Godby, United States (R1/32).

Heat 6

1. Olena Starikova, Ukraine (1/16).

2. Yuli Verdugo Osuna, Mexico (R1/32).

Heat 7

1. Shanne Braspennincx, Netherlands (1/16).

2. Bao Shanju, China (R1/32).

Heat 8

1. Katy Marchant, Britain (1/16).

2. Yuka Kobayashi, Japan (R1/32).

Heat 9

1. Lee Wai Sze, Hong Kong (1/16).

2. Simona Krupeckaite, Lithuania (R1/32).

Heat 10

1. Zhong Tianshi, China (1/16).

2. Luz Daniela Gaxiola Gonzalez, Mexico (R1/32).

Heat 11

1. Ellesse Andrews, New Zealand (1/16).

2. Kaarle McCulloch, Australia (R1/32).

Heat 12

1. Anastasiia Voinova, ROC (1/16).

2. Daria Shmeleva, ROC (R1/32).

1/32 Finals Repechages

Heat 1

1. Yuka Kobayashi, Japan (1/16).

2. Simona Krupeckaite, Lithuania.

3. Migle Marozaite, Lithuania.

Heat 2

1. Bao Shanju, China (1/16).

2. Luz Daniela Gaxiola Gonzalez, Mexico.

3. Liubov Basova, Ukraine.

Heat 3

1. Kaarle McCulloch, Australia (1/16).

2. Yuli Verdugo Osuna, Mexico.

3. Charlene du Preez, South Africa.

Heat 4

1. Madalyn Godby, United States (1/16).

2. Lee Hyejin, South Korea.

3. Daria Shmeleva, ROC.

Madison

Final

1. Britain (Laura Kenny; Katie Archibald), 78.

2. Denmark (Amalie Dideriksen; Julie Leth), 35.

3. ROC (Mariia Novolodskaia; Gulnaz Khatuntseva), 26.

4. Netherlands (Kirsten Wild; Amy Pieters), 21.

5. France (Clara Copponi; Marie le Net), 19.

6. Poland (Daria Pikulik; Wiktoria Pikulik), 9.

7. Australia (Georgia Baker; Annette Edmondson), 9.

8. Italy (Elisa Balsamo; Letizia Paternoster), 2.

9. United States (Jennifer Valente; Megan Jastrab), 1.

10. Belgium (Jolien D’Hoore; Lotte Kopecky), -18.

11. New Zealand (Rushlee Buchanan; Jessie Hodges), -39.

12. Germany (Franziska Brausse; Lisa Klein), -40.

13. Hong Kong (Pang Yao; Leung Bo Yee), DNF.

13. Ireland (Emily Kay; Shannon McCurley), DNF.

13. Japan (Kisato Nakamura; Yumi Kajihara), DNF.

Copyright © 2021 . All rights reserved. This website is not intended for users located within the European Economic Area.

Comments

Sign up for breaking news alerts