2022 World Cup Qualifying Glance

All Times EDT
NORTH AND CENTRAL AMERICA AND CARIBBEAN
FINAL ROUND
Top three teams qualify
Fourth-place team advances to intercontinental playoff
GP W D L GF GA Pts
United States 7 4 2 1 11 4 14
Mexico 7 4 2 1 10 5 14
Canada 7 3 4 0 11 4 13
Panama 7 3 2 2 9 8 11
Costa Rica 7 1 3 3 4 6 6
Jamaica 7 1 3 3 5 9 6
El Salvador 7 1 3 3 3 8 6
Honduras 7 0 3 4 4 13 3
Friday, Nov. 12
At San Pedro Sula, Honduras

Honduras 2, Panama 3

At Edmonton, Alberta

Canada 1, Costa Rica 0

At Cincinnati

United States 2, Mexico 0

At San Salvador, El Salvador

El Salvador 1, Jamaica 1

Tuesday, Nov. 16
At Kingston, Jamaica

Jamaica vs. United States, 5 p.m.

At San Jose, Costa Rica

Costa Rica vs. Honduras, 8:05 p.m.

At Edmonton, Alberta

Canada vs. Mexico, 9:05 p.m.

At Panama City, Panama

Panama vs. El Salvador, 9:05 p.m.

Thursday, Jan. 27, 2022

Honduras vs. Canada

United States vs. El Salvador

Costa Rica vs. Panama

Jamaica vs. Mexico

Sunday, Jan. 30, 2022

Canada vs. United States

Honduras vs. El Salvador

Mexico vs. Costa Rica

Panama vs. Jamaica

Wednesday, Feb. 2, 2022

El Salvador vs. Canada

United States vs. Honduras

Mexico vs. Panama

Jamaica vs. Costa Rica

Thursday, March 24, 2022

Costa Rica vs. Canada

Panama vs. Honduras

Jamaica vs. El Salvador

Mexico vs. United States

Sunday, March 27, 2022

Canada vs. Jamaica

Honduras vs. Mexico

El Salvador vs. Costa Rica

United States vs. Panama

Wednesday, March 30, 2022

Panama vs. Canada

Jamaica vs. Honduras

Mexico vs. El Salvador

Costa Rica vs. United States

EUROPE
Winners qualify
Second-place teams advance to European playoffs along with two best group winners that did not qualify
GROUP A
GP W D L GF GA Pts
q-Serbia 8 6 2 0 19 9 20
p-Portugal 8 5 2 1 17 6 17
Ireland 8 2 3 3 11 8 9
Luxembourg 8 3 0 5 8 18 9
Azerbaijan 8 0 1 7 5 18 1

p-advanced to playoffs

q-qualified

Thursday, Nov. 11
At Baku, Azerbaijan

Azerbaijan 1, Luxembourg 3

At Dublin, Ireland

Ireland 0, Portugal 0

Sunday, Nov. 14
At Luxembourg

Luxembourg 0, Ireland 3

At Lisbon, Portugal

Portugal 1, Serbia 2

___

GROUP B
GP W D L GF GA Pts
q-Spain 8 6 1 1 15 5 19
p-Sweden 8 5 0 3 12 6 15
Greece 8 2 4 2 8 8 10
Georgia 8 2 1 5 6 12 7
Kosovo 8 1 2 5 5 15 5

q-qualified

p-advanced to playoffs

Thursday, Nov. 11
At Batumi, Georgia

Georgia 2, Sweden 0

At Athens, Greece

Spain 1, Greece 0

Sunday, Nov. 14
At Athens, Greece

Greece 1, Kosovo 1

At Barcelona, Spain

Spain 1, Sweden 0

___

GROUP C
GP W D L GF GA Pts
q-Switzerland 8 5 3 0 15 2 18
p-Italy 8 4 4 0 13 2 16
Northern Ireland 8 2 2 3 6 7 9
Bulgaria 8 2 2 4 6 14 8
Lithuania 8 1 0 7 4 19 3

q-qualified

p-advanced to playoffs

Friday, Nov. 12
At Rome

Italy 1, Switzerland 1

At Belfast, Northern Ireland

Northern Ireland 1, Lithuania 0

Monday, Nov. 15
At Belfast, Northern Ireland

Northern Ireland 0, Italy 0

At Lucerne, Switzerland

Switzerland 4, Bulgaria 0

___

GROUP D
GP W D L GF GA Pts
q-France 7 4 3 0 16 3 15
Finland 7 3 2 2 10 8 11
Ukraine 7 1 6 0 9 8 9
Bosnia-Herz 7 1 4 2 9 10 7
Kazakhstan 8 0 3 5 5 20 3

q-qualified

Saturday, Nov. 13
At Zenica, Bosnia-Herzegovina

Bosnia-Herzegovina 1, Finland 3

At Saint-Denis, France

France 8, Kazakhstan 0

Tuesday, Nov. 16
At Zenica, Bosnia-Herzegovina

Bosnia-Herzegovina vs. Ukraine, 2:45 p.m.

At Helsinki, Finland

Finland vs. France, 2:45 p.m.

___

GROUP E
GP W D L GF GA Pts
q-Belgium 7 6 1 0 24 5 19
p-Wales 7 4 2 1 8 8 14
Czech Republic 7 3 2 2 12 9 11
Estonia 7 1 1 5 9 19 4
Belarus 8 1 0 7 7 24 3

q-qualified

p-advanced to playoffs

Saturday, Nov. 13
At Brussels

Belgium 3, Estonia 1

At Cardiff, Wales

Wales 5, Belarus 1

Tuesday, Nov. 16
At Prague, Czech Republic

Czech Republic vs. Estonia, 2:45 p.m.

At Cardiff, Wales

Wales vs. Belgium, 2:45 p.m.

___

GROUP F
GP W D L GF GA Pts
q-Denmark 10 9 0 1 30 3 27
p-Scotland 10 7 2 1 17 7 23
Israel 10 5 1 4 23 21 16
Austria 10 5 1 4 19 17 16
Faeroe Islands 10 1 1 8 7 23 4
Moldova 10 0 1 9 5 30 1

q-qualified

p-advanced to playoffs

Friday, Nov. 12
At Klagenfurt, Austria

Austria 4, Israel 2

At Copenhagen, Denmark

Denmark 3, Faeroe Islands 1

At Chisinau, Moldova,

Moldova 0, Scotland 2

Monday, Nov. 15
At Klagenfurt, Austria

Austria 4, Moldova 1

At Netanya, Israel

Israel 3, Faeroe Islands 2

At Glasgow, Scotland

Scotland 2, Denmark 0

___

GROUP G
GP W D L GF GA Pts
Netherlands 9 6 2 1 31 8 20
Turkey 9 5 3 1 25 15 18
Norway 9 5 3 1 15 6 18
Montenegro 9 3 3 3 13 13 12
Latvia 9 1 3 5 8 13 6
Gibraltar 9 0 0 9 3 40 0
Saturday, Nov. 13
At Oslo, Norway

Norway 0, Latvia 0

At Istanbul, Turkey

Turkey 6, Gibraltar 0

At Podgorica, Montenegro

Montenegro 2, Netherlands 2

Tuesday, Nov. 16
At Gibraltar

Gibraltar vs. Latvia, 2:45 p.m.

At Podgorica, Montenegro

Montenegro vs. Turkey, 2:45 p.m.

At Rotterdam, Netherlands

Netherlands vs. Norway, 2:45 p.m.

___

GROUP H
GP W D L GF GA Pts
q-Croatia 10 7 2 1 21 4 23
p-Russia 10 7 1 2 19 6 22
Slovakia 10 3 5 2 17 10 14
Slovenia 10 4 2 4 13 12 14
Cyprus 10 1 2 7 4 21 5
Malta 10 1 2 7 9 30 5

q-qualified

p-advanced to playoffs

Thursday, Nov. 11
At St. Petersburg, Russia

Russia 6, Cyprus 0

At Ta’Qali, Malta

Croatia 7, Malta 1

At Trnava, Slovakia

Slovakia 2, Slovenia 2

Sunday, Nov. 14
At Split, Croatia

Croatia 1, Russia 0

At Ta’Qali, Malta

Malta 0, Slovakia 6

At Ljubljana, Slovenia

Slovenia 2, Cyprus 1

___

GROUP I
GP W D L GF GA Pts
q-England 10 8 2 0 39 3 26
p-Poland 10 6 2 2 30 11 20
Albania 10 6 0 4 12 12 18
Hungary 10 5 2 3 19 13 17
Andorra 10 2 0 8 8 24 6
San Marino 10 0 0 10 1 46 0

q-qualified

p-advanced to playoffs

Friday, Nov. 12
At Andorra La Vella, Andorra

Andorra 1, Poland 4

At London

England 5, Albania 0

At Budapest, Hungary

Hungary 4, San Marino 0

Monday, Nov. 15
At Tirana, Albania

Albania 1, Andorra 0

At Warsaw, Poland

Poland 1, Hungary 2

At San Marino

San Marino 0, England 10

___

GROUP J
GP W D L GF GA Pts
q-Germany 10 9 0 1 36 4 27
p-North Macedonia 10 5 3 2 23 11 18
Romania 10 5 2 3 13 8 17
Armenia 10 3 3 4 9 20 12
Iceland 10 2 3 5 12 18 9
Liechtenstein 10 0 1 9 2 34 1

q-qualified

p-advanced to playoffs

Thursday, Nov. 11
At Yerevan, Armenia

Armenia 0, North Macedonia 5

At Wolfsburg, Germany

Germany 9, Liechtenstein 0

At Bucharest, Romania

Romania 0, Iceland 0

Sunday, Nov. 14
At Yerevan, Armenia

Armenia 1, Germany 4

At Vaduz, Liechtenstein

Liechtenstein 0, Romania 2

At Skopje, North Macedonia

North Macedonia 3, Iceland 1

SOUTH AMERICA
Top four teams qualify
Fifth place advances to playoff
GP W D L GF GA Pts
q-Brazil 12 11 1 0 27 4 34
Argentina 12 8 4 0 20 6 28
Ecuador 13 6 2 5 21 13 20
Chile 13 4 4 5 15 14 16
Colombia 13 3 7 3 16 17 16
Uruguay 12 4 4 4 14 17 16
Peru 13 4 2 7 11 19 14
Bolivia 13 3 3 7 17 26 12
Paraguay 13 2 6 5 9 18 12
Venezuela 13 2 1 10 8 23 7

q-qualified

Thursday, Nov. 11
At Quito, Ecuador

Ecuador 1, Venezuela 0

At Asunción, Paraguay

Paraguay 0, Chile 1

At São Paulo, Brazil

Brazil 1, Colombia 0

At Lima, Peru

Peru 1, Bolivia 0

Friday, Nov. 12
At Montevideo, Uruguay

Uruguay 0, Argentina 1

Tuesday, Nov. 16
At La Paz, Bolivia

Bolivia vs. Uruguay, 3 p.m.

At Barranquilla, Colombia

Colombia vs. Paraguay, 6 p.m.

At Caracas, Venezuela

Venezuela vs. Peru, 6 p.m.

At San Juan, Argentina

Argentina vs. Brazil, 6:30 p.m.

At Santiago, Chile

Chile vs. Ecuador, 7:15 p.m.

___

ASIA
THIRD ROUND
Top two teams in each group qualify
Third-place teams advance
GROUP A
GP W D L GF GA Pts
q-Iran 6 5 1 0 11 2 16
q-South Korea 6 4 2 0 8 2 14
a-Utd Arab Emir. 6 1 3 2 4 5 6
Lebanon 6 1 2 3 4 6 5
Iraq 6 0 4 2 3 9 4
Syria 6 0 2 4 5 11 2

q-qualified

a-advanced

Thursday, Nov. 11
At Goyang, South Korea

South Korea 1, United Arab Emirates 0

At Sidon, Lebanon

Lebanon 1, Iran 2

At Doha, Qatar

Iraq 1, Syria 1

Tuesday, Nov. 16
At Sidon, Lebanon

Lebanon 0, United Arab Emirates 1

At Doha, Qatar

Iraq 0, South Korea 3

At Amman, Jordan

Syria 0, Iran 3

___

GROUP B
GP W D L GF GA Pts
q-Saudi Arabia 6 5 1 0 9 3 16
q-Japan 6 4 0 2 5 3 12
a-Australia 6 3 2 1 9 4 11
Oman 6 2 1 3 6 7 7
China 6 1 2 3 7 11 5
Vietnam 6 0 0 6 4 12 0

q-qualified

a-advanced

Thursday, Nov. 11
At Parramatta, Australia

Australia 0, Saudi Arabia 0

At Hanoi, Vietnam

Vietnam 0, Japan 1

At Sharjah, United Arab Emirates

China 1, Oman 1

Tuesday, Nov. 16
At Hanoi, Vietnam

Vietnam 0, Saudi Arabia 1

At Sharjah, United Arab Emirates

China 1, Australia 1.

At Muscat, Oman

Oman 0, Japan 1

___

AFRICA
SECOND ROUND
Group winners advance
GROUP A
GP W D L GF GA Pts
a-Algeria 6 4 2 0 25 4 14
Burkina Faso 6 3 3 0 12 4 12
Niger 6 2 1 3 13 17 7
Djibouti 6 0 0 6 4 29 0

a-advanced to third round

Friday, Nov. 12
At Cairo

Djibouti 0, Algeria 4

At Marrakesh, Morocco

Burkina Faso 1, Niger 1

Monday, Nov. 15
At Niamey, Niger

Niger 7, Djibouti 2

Tuesday, Nov. 16
At Blida, Algeria

Algeria 2, Burkina Faso 2

___

GROUP B
GP W D L GF GA Pts
Tunisia 5 3 1 1 8 1 10
Equatorial Guinea 5 3 1 1 5 4 10
Zambia 5 2 1 2 7 6 7
Mauritania 5 0 1 4 1 10 1
Saturday, Nov. 13
At Lusaka, Zambia

Zambia 4, Mauritania 0

At Malabo, Equatorial Guinea

Equatorial Guinea 1, Tunisia 0

Tuesday, Nov. 16
At Radès, Tunisia

Tunisia vs. Zambia, 2 p.m.

At Nouakchott, Mauritania

Mauritania vs. Equatorial Guinea, 2 p.m.

___

GROUP C
GP W D L GF GA Pts
a-Nigeria 6 4 1 1 9 3 13
Cape Verde 6 3 2 1 8 6 11
Liberia 6 2 0 4 5 8 6
Cent. Afr. Republic 6 1 1 4 4 9 4

a-advanced to third round

Saturday, Nov. 13
At Mindelo, Cape Verde

Cape Verde 2, Central African Republic 1

At Tangier, Morocco

Liberia 0, Nigeria 2

Tuesday, Nov. 16

Liberia 3, Central African Republic 1

At Lagos, Nigeria

Nigeria 1, Cape Verde 1

___

GROUP D
GP W D L GF GA Pts
Ivory Coast 5 4 1 0 10 2 13
Cameroon 5 4 0 1 11 3 12
Mozambique 6 1 1 4 2 8 4
Malawi 6 1 0 5 2 12 3
Saturday, Nov. 13
At Soweto, South Africa

Malawi 0, Cameroon 4

At Cotonou, Benin

Ivory Coast 3, Mozambique 0

Tuesday, Nov. 16
At Cotonou, Benin

Mozambique 1, Malawi 0

At Limbe, Cameroon

Cameroon vs. Ivory Coast, 2 p.m.

___

GROUP E
GP W D L GF GA Pts
a-Mali 6 5 1 0 11 0 16
Uganda 6 2 3 1 3 2 9
Kenya 6 1 3 2 4 9 6
Rwanda 6 0 1 5 2 9 1

a-advanced to third round

Thursday, Nov. 11
At Kampala, Uganda

Uganda 1, Kenya 1

At Kigali, Rwanda

Rwanda 0, Mali 3

Sunday, Nov. 14
At Agadir, Morocco

Mali 1, Uganda 0

Monday, Nov. 15
At Nairobi, Kenya

Kenya 2, Rwanda 1

___

GROUP F
GP W D L GF GA Pts
a-Egypt 6 4 2 0 10 4 14
Gabon 6 2 1 3 7 8 7
Libya 6 2 1 3 4 7 7
Angola 6 1 2 3 6 8 5

a-advanced to third round

Friday, Nov. 12
At Franceville, Gabon

Gabon 1, Libya 0

At Luanda, Angola

Angola 2,. Egypt 2

Tuesday, Nov. 16
At Borg El Arab, Egypt

Egypt 2, Gabon 1

At Benghazi, Libya

Libya 1, Angola 1

___

GROUP G
GP W D L GF GA Pts
a-Ghana 6 4 1 1 7 3 13
South Africa 6 4 1 1 6 2 13
Ethiopia 6 1 2 3 4 7 5
Zimbabwe 6 0 2 4 2 7 2

a-advanced to third round

Thursday, Nov. 11
At Soweto, South Africa

Ethiopia 1, Ghana 1

At Johannesburg

South Africa 1, Zimbabwe 0

Sunday, Nov. 14
At Harare, Zimbabwe

Zimbabwe 1, Ethiopia 1

At Cape Coast, Ghana

Ghana 1, South Africa 0

___

GROUP H
GP W D L GF GA Pts
a-Senegal 6 5 1 0 15 4 16
Togo 6 2 2 2 5 6 8
Namibia 6 1 2 3 5 10 5
Republic of Congo 6 0 3 3 5 10 3

a-advanced to third round

Thursday, Nov. 11
At Brazzaville, Republic of Congo

Republic of Congo 1, Namibia 1

At Lomé, Togo

Togo 1, Senegal 1

Sunday, Nov. 14
At Thiès, Senegal

Senegal 2, Republic of Congo 0

Monday, Nov. 15
At Soweto, South Africa

Namibia 0, Togo 1

___

GROUP I
GP W D L GF GA Pts
a-Morocco 5 5 0 0 17 1 15
Guinea-Bissau 6 1 3 2 5 11 6
Guinea 5 0 4 1 5 8 4
Sudan 6 0 3 3 5 12 3

a-advanced to third round

Friday, Nov. 12
At Conakry, Guinea

Guinea 0, Guinea-Bissau 0

At Rabat, Morocco

Sudan 0, Morocco 3

Monday, Nov. 15
At Marrakesh, Morocco

Guinea-Bissau 0, Sudan 0

Tuesday, Nov. 16
At Casablanca, Morocco

Morocco vs. Guinea, 2 p.m.

___

GROUP J
GP W D L GF GA Pts
a-Dem. Rep. of Congo 6 3 2 1 9 3 11
Benin 6 3 1 2 5 4 10
Tanzania 6 2 2 2 6 8 8
Magadascar 6 1 1 4 4 9 4

a-advanced to third round

Thursday, Nov. 11
At Cotonou, Benin

Benin 2, Madagascar 0

At Dar es Salaam, Tanzania

Tanzania 0, Democratic Republic of Congo 3

Sunday, Nov. 14
At Kinshasa, Democratic Republic of Congo

Democratic Republic of Congo 2, Benin 0

At Antananarivo, Madagascar

Madagascar 1, Tanzania 1

Copyright © 2021 . All rights reserved. This website is not intended for users located within the European Economic Area.

Comments