2022 World Cup Qualifying Glance

All Times EST
NORTH AND CENTRAL AMERICA AND CARIBBEAN
FINAL ROUND
Top three teams qualify
Fourth-place team advances to playoff vs. Oceania winner
GP W D L GF GA Pts
Canada 8 4 4 0 13 5 16
United States 8 4 3 1 12 5 15
Mexico 8 4 2 2 11 7 14
Panama 8 4 2 2 11 9 14
Costa Rica 8 2 3 3 6 7 9
Jamaica 8 1 4 3 6 10 7
El Salvador 8 1 3 4 4 10 6
Honduras 8 0 3 5 5 15 3
Thursday, Jan. 27
At Columbus, Ohio

United States vs. El Salvador, 6:30 p.m.

At Kingston, Jamaica

Jamaica vs. Mexico, 7 p.m.

At San Pedro Sula, Honduras

Honduras vs. Canada, 8:05 p.m.

At San Jose, Costa Rica

Costa Rica vs. Panama, 9:05 p.m.

Sunday, Jan. 30
At Hamilton, Ontario

Canada vs. United States, 3:05 p.m.

At Mexico City

Mexico vs. Costa Rica, 6 p.m.

At Panama City, Panama

Panama vs. Jamaica, 6:05 p.m.

At San Pedro Sula, Honduras

Honduras vs. El Salvador, 7:05 p.m.

Wednesday, Feb. 2
At Mexico City

Mexico vs. Panama, 8 p.m.

At Kingston, Jamaica

Jamaica vs. Costa Rica, 7 p.m.

At St. Paul, Minn.

United States vs. Honduras, 7:30 p.m.

At San Salvador, El Salvador

El Salvador vs. Canada, 9 p.m.

Thursday, March 24

Costa Rica vs. Canada

Panama vs. Honduras

Jamaica vs. El Salvador

Mexico vs. United States

Sunday, March 27

Canada vs. Jamaica

Honduras vs. Mexico

El Salvador vs. Costa Rica

United States vs. Panama

Wednesday, March 30

Panama vs. Canada

Jamaica vs. Honduras

Mexico vs. El Salvador

Costa Rica vs. United States

CONCACAF-OCEANIA PLAYOFF
Monday, June 13, or Tuesday, June 14
At Qatar site TBA

CONCACAF fourth place vs. Oceania winner

EUROPE

Qualified: Belgium, Croatia, Denmark, England, France, Germany, Netherlands, Serbia, Spain, Switzerland

PLAYOFFS
Winners qualify
Path A
Thursday, March 24
At Glasgow, Scotland

Scotland vs. Ukraine

At Cardiff, Wales

Wales vs. Austria

Tuesday, March 29

Wales-Austria winner vs. Scotland-Ukraine winner

Path B
Thursday, March 24
At TBA

Russia vs. Poland

At Stockholm

Sweden vs. Czech Republic

Tuesday, March 29

Russia-Poland winner vs. Sweden-Czech Republic winner

Path C
Thursday, March 24
At TBA

Italy vs. North Macedonia

At TBA

Portugal vs. Turkey

Tuesday, March 29

Portugal-Turkey winner vs. Italy-North Macedonia winner

SOUTH AMERICA
Top four teams qualify
Fifth place advances to playoff
GP W D L GF GA Pts
q-Brazil 13 11 2 0 27 4 35
q-Argentina 13 8 5 0 20 6 29
Ecuador 14 7 2 5 23 13 23
Colombia 14 3 8 3 16 17 17
Peru 14 5 2 7 15 20 17
Chile 14 4 4 6 15 16 16
Uruguay 14 4 4 6 14 21 16
Bolivia 14 4 3 7 20 28 15
Paraguay 14 2 7 5 9 18 13
Venezuela 14 2 1 11 9 25 7

q-qualified

Thursday, Jan. 27

Chile vs. Argentina

Colombia vs. Peru

Ecuador vs. Brazil

Paraguay vs. Uruguay

Venezuela vs. Bolivia

Tuesday, Feb. 1

Argentina vs. Colombia

Bolivia vs. Chile

Brazil vs. Paraguay

Peru vs. Ecuador

Uruguay vs. Venezuela

Thursday, March 24

Argentina vs. Venezuela

Brazil vs. Chile

Colombia vs. Bolivia

Paraguay vs. Ecuador

Uruguay vs. Peru

Tuesday, March 29

Bolivia vs. Brazil

Chile vs. Uruguay

Ecuador vs. Argentina

Peru vs. Paraguay

Venezuela vs. Colombia

SOUTH AMERICA-ASIA PLAYOFF
Monday, June 13, or Tuesday, June 14
At Qatar site TBA

South America fifth place vs. Asia fifth place

___

ASIA
THIRD ROUND
Top two teams in each group qualify
Third-place teams advance
GROUP A
GP W D L GF GA PtsIran 6 5 1 0 11 2 16
South Korea 6 4 2 0 8 2 14
Utd Arab Emir. 6 1 3 2 4 5 6
Lebanon 6 1 2 3 4 6 5
Iraq 6 0 4 2 3 9 4
Syria 6 0 2 4 5 11 2
Thursday, Jan. 27

Iran vs. Iraq

South Korea vs. Lebanon

United Arab Emirates vs. Syria

Tuesday, Feb. 1

Iran vs. United Arab Emirates

Lebanon vs. Iraq

Syria vs. South Korea

Thursday, March 24

Iraq vs. United Arab Emirates

Lebanon vs. Syria

South Korea vs. Iran

Tuesday, March 29

Iran vs. Lebanon

Syria vs. Iraq

United Arab Emirates vs. South Korea

___

GROUP B
GP W D L GF GA Pts
Saudi Arabia 6 5 1 0 9 3 16
Japan 6 4 0 2 5 3 12
Australia 6 3 2 1 9 4 11
Oman 6 2 1 3 6 7 7
China 6 1 2 3 7 11 5
Vietnam 6 0 0 6 4 12 0
Thursday, Jan. 27

Australia vs. Vietnam

Japan vs. China

Saudi Arabia vs. Oman

Tuesday, Feb. 1

Japan vs. Saudi Arabia

Oman vs. Australia

Vietnam vs. China

Thursday, March 24

Australia vs. Japan

China vs. Saudi Arabia

Vietnam vs. Oman

Tuesday, March 29

Japan vs. Vietnam

Oman vs. China

Saudi Arabia vs. Australia

___

AFRICA
THIRD ROUND
Draw Jan. 22 or 26

Algeria, Cameroon, Democratic Republic of Congo, Egypt, Ghana, Mali, Morocco, Nigeria, Senegal, Tunisia

OCEANIA
March 14-30
PRELIMINARY ROUND

Tonga vs. Cooks Islands

FIRST ROUND
Top two teams in each group advance
GROUP A
GP W D L GF GA Pts
Solomon Islands 0 0 0 0 0 0 0
Tahiti 0 0 0 0 0 0 0
Vanuatu 0 0 0 0 0 0 0
Tonga/Cook Isls. 0 0 0 0 0 0 0

GROUP B

GP W D L GF GA Pts
Fiji 0 0 0 0 0 0 0
New Caledonia 0 0 0 0 0 0 0
New Zealand 0 0 0 0 0 0 0
Papua New Guinea 0 0 0 0 0 0 0
At Qatar sites TBA
SEMIFINALS
Winners advance
At Qatar sites TBA

Group A winner vs. Group B second place

Group B winner vs. Group A second place

FINAL
Winner plays CONCACAF fourth place
At Qatar site TBA

Semifinal winners

Copyright © 2022 . All rights reserved. This website is not intended for users located within the European Economic Area.

Comments