Sports on TV

Adv06(All times Eastern)Schedule subject to change and/or blackoutsSaturday, August 13AUSTRALIAN RULES FOOTBALL5 a.m.

FS1 — AFL Premiership: Carlton at Melbourne

AUTO RACING3 p.m.

FS1 — NASCAR Camping World Truck Series: Qualifying, Richmond Raceway, Richmond, Va.

Adv06
(All times Eastern)
Schedule subject to change and/or blackouts
Saturday, August 13
AUSTRALIAN RULES FOOTBALL
5 a.m.

FS1 — AFL Premiership: Carlton at Melbourne

AUTO RACING
3 p.m.

FS1 — NASCAR Camping World Truck Series: Qualifying, Richmond Raceway, Richmond, Va.

4:30 p.m.

FS1 — NHRA: Qualifying, Heartland Motorsports Park, Topeka, Kan.

5 p.m.

USA — NASCAR Cup Series: Qualifying, Richmond Raceway, Richmond, Va.

8 p.m.

FS1 — NASCAR Camping World Truck Series: The Worldwide Express 250 for Carrier Appreciation, Playoffs, Round of 10, Richmond Raceway, Richmond, Va.

BOXING
10 p.m.

ESPN — WBO Top Rank: Teofimo Lopez vs. Pedro Campa (Junior-Welterweights), Las Vegas

CFL FOOTBALL
7 p.m.

ESPN2 — British Columbia at Calgary

COLLEGE BASKETBALL (MEN’S)
7 p.m.

SECN — Carleton University (Ottawa, Ontario) vs. Kentucky, Nassau, Bahamas

GOLF
9:30 a.m.

GOLF — DP World Tour: The ISPS Handa World Invitational, Third Round, Galgorm Castle Golf Club, Ballymena, Northern Ireland

1 p.m.

GOLF — PGA Tour: The FedEx St. Jude Championship, Third Round, TPC Southwind in Memphis, Tenn.

3 p.m.

GOLF — USGA: U.S. Women’s Amateur

NBC — PGA Tour: The FedEx St. Jude Championship, Third Round, TPC Southwind in Memphis, Tenn.

6 p.m.

GOLF — PGA Tour Champions: The Boeing Classic, Second Round, The Club at Snoqualmie Ridge, Snoqualmie, Wash.

9 p.m.

GOLF — Korn Ferry Tour: The Pinnacle Bank Championship, Third Round, The Club at Indian Creek, Omaha, Neb. (Taped)

HORSE RACING
12:30 p.m.

FS1 — NYRA: Saratoga

6 p.m.

FS1 — NYRA: Saratoga

IIHF HOCKEY (MEN’S)
2 p.m.

NHLN — World Junior Championship Group Stage: U.S. vs. Austria, Group B, Edmonton, Canada

6 p.m.

NHLN — World Junior Championship Group Stage: Czechia vs. Canada, Group A, Edmonton, Canada

10 p.m.

NHLN — World Junior Championship Group Stage: Switzerland vs. Germany, Group B, Edmonton, Canada

LACROSSE (WOMEN’S)
1 p.m.

ESPNU — Athletes Unlimited: Team Purple vs. Team Orange, Sparks Glencoe, Md.

3:30 p.m.

ESPNU — Athletes Unlimited: Team Blue vs. Team Gold, Sparks Glencoe, Md.

LITTLE LEAGUE SOFTBALL
1 p.m.

ESPN2 — Little League Softball World Series: TBD, Game 17, Greenville, N.C.

4 p.m.

ESPN2 — Little League Softball World Series: TBD, Game 18, Greenville, N.C.

MIXED MARTIAL ARTS
2 p.m.

ESPN — PFL Playoffs: Welterweights & Heavyweights

4 p.m.

ESPN — UFC Fight Night Prelims: Undercard Bouts, San Diego

7 p.m.

ESPN — UFC Fight Night Main Card: Marlon Vera vs. Dominick Cruz (Bantamweights), San Diego

MLB BASEBALL
7 p.m.

FOX — Regional Coverage: TBA

SOCCER (MEN’S)
10 a.m.

USA — Premier League: Bournemouth at Manchester City

12:30 p.m.

NBC — Premier League: Manchester United at Brentford

SOFTBALL
6 p.m.

ESPNU — Athletes Unlimited: Team Purple vs. Team Orange, Rosemont, Ill.

8:30 p.m.

ESPNU — Athletes Unlimited: Team Blue vs. Team Gold, Rosemont, Ill.

TENNIS
1 p.m.

TENNIS — Montreal-ATP, Toronto-WTA Semifinals

6 p.m.

TENNIS — Montreal-ATP, Toronto-WTA Semifinals —

Sunday, August 14
AUTO RACING
1 p.m.

FS1 — NHRA: Qualifying, Heartland Motorsports Park, Topeka, Kan. (Taped)

2 p.m.

FS1 — NHRA: The Menards NHRA Nationals Presented By PetArmor, Heartland Motorsports Park, Topeka, Kan.

3 p.m.

USA — NASCAR Cup Series: The Federated Auto Parts 400, Richmond Raceway, Richmond, Va.

BIG3 BASKETBALL
4 p.m.

CBS — Playoffs: TBD, Tampa, Fla.

COLLEGE BASKETBALL (MEN’S)
7 p.m.

SECN — The Bahamas National Team vs. Kentucky, Nassau, Bahamas

GOLF
8 a.m.

GOLF — DP World Tour: The ISPS Handa World Invitational, Final Round, Galgorm Castle Golf Club, Ballymena, Northern Ireland

12 p.m.

GOLF — PGA Tour: The FedEx St. Jude Championship, Final Round, TPC Southwind in Memphis, Tenn.

2 p.m.

GOLF — Korn Ferry Tour: The Pinnacle Bank Championship, Final Round, The Club at Indian Creek, Omaha, Neb.

NBC — PGA Tour: The FedEx St. Jude Championship, Final Round, TPC Southwind in Memphis, Tenn.

5 p.m.

GOLF — PGA Tour Champions: The Boeing Classic, Final Round, The Club at Snoqualmie Ridge, Snoqualmie, Wash.7 p.m.

7 p.m.

GOLF — USGA: U.S. Women’s Amateur

HORSE RACING
5 p.m.

FS1 — NYRA: Saratoga

IIHF HOCKEY (MEN’S)
2 p.m.

NHLN — World Junior Championship Group Stage: Slovakia vs. Finland, Group A, Edmonton, Canada

6 p.m.

NHLN — World Junior Championship Group Stage: Latvia vs. Czechia, Group A, Edmonton, Canada

10 p.m.

NHLN — World Junior Championship Group Stage: Sweden vs. U.S., Group B, Edmonton, Canada

LACROSSE (WOMEN’S)
1 p.m.

ESPN2 — Athletes Unlimited: Team Purple vs. Team Blue, Sparks Glencoe, Md.

LITTLE LEAGUE SOFTBALL
1 p.m.

ESPN — Little League Softball World Series: TBD, Semifinal, Greenville, N.C.

4 p.m.

ESPN — Little League Softball World Series: TBD, Semifinal, Greenville, N.C.

MLB BASEBALL
7 p.m.

ESPN — NY Yankees at Boston

ESPN2 — NY Yankees at Boston (Kay-Rod Cast)

SKATEBOARDING
4 p.m.

ESPN2 — Street League: Finals, Seattle

SOCCER (MEN’S)
9 a.m.

USA — Premier League: West Ham United at Nottingham Forest

11:30 a.m.

USA — Premier League: Tottenham Hotspur at Chelsea

SOCCER (WOMEN’S)
6:50 p.m.

FS1 — FIFA U-20 World Cup Group Stage: U.S. vs. Netherlands, Group D, San José, Costa Rica

TENNIS
1:30 p.m.

TENNIS — Montreal-ATP, Toronto-WTA Singles and Doubles Finals —

Copyright © 2022 . All rights reserved. This website is not intended for users located within the European Economic Area.